Lifestyle

V Česku i na Slovensku převládá pocit nedostatečné spravedlnosti

DEMOKRATICKÉ HODNOTY SVOBODA, ROVNOST, SPRAVEDLNOST V UNIKÁTNÍM POHLEDU ČECHŮ A SLOVÁKŮ

Hodnocení současného režimu je v Česku pozitivnější než na Slovensku, 58 % Čechů jej považuje za lepší než minulý režim, mezi Slováky je to 45 %. V porovnání s počátkem 90. let je mezi Čechy ovšem nyní příznivců režimu výrazně méně, zatímco u Slováků se stav vyvíjí odlišně. Nejhorší známku si v obou zemích odnáší pocit spravedlnosti. Tyto a další závěry přináší česko-slovenský tým sociologů ze společností STEM a FOCUS v rámci unikátního výzkumu za podpory Systému Coca-Cola zachycující proměny české a slovenské společnosti za posledních několik dekád.

STEM a FOCUS realizovaly sociologický výzkum mezi občany ČR a SR. Výzkum proběhl stejnou metodikou (kombinace online a telefonického dotazování) a se stejnými otázkami jak v České republice, tak na Slovensku. Dotázáno bylo na základě kvótního výběru 811 osob starších 18 let v ČR a 805 osob v SR. Výzkum proběhl v druhém čtvrtletí 2021. Výzkum obsahově navazuje na unikátní data z roku 1991.

Při příležitosti 50. výročí zahájení výroby nápoje Coca-Cola v Československu se The Coca-Cola Company a Coca-Cola HBC rozhodly ve spolupráci s výzkumnými společnostmi STEM a FOCUS prozkoumat pohled Čechů a Slováků na vývoj v obou zemích, jejich hodnocení demokratických hodnot svobody, rovnosti šancí a spravedlnosti v minulosti i současnosti.

V souvislosti s uvedeným výročím se v segmentu výzkumu zaměřeného na vnímání nápoje Coca-Cola ukázalo, že i po 30 letech demokratického vývoje je Coca-Cola stále často Čechy a Slováky viděna právě jako symbol svobody, dálek a Západu. 

Dále uvedené výsledky výzkumu k demokratickým hodnotám jsou jedinečné nejen možností porovnat postoje Čechů a Slováků, ale i návazností na unikátní data z roku 1991. Tehdy průzkum s názvem Demokracie a společenské změny zadal Institute for East-West Security Studies v New Yorku a proběhl v Československu, Polsku a Maďarsku. Komparace Česka a Slovenska v datech z roku 1991 a 2021 tedy ukazuje změny s odstupem 30 let. Více zde…

Text: a foto: FleishmanHillard Prague

Similar Posts