Petra Rychnovská je místopředsedkyní Řídicího výboru Sdružení pro zahraniční investice již od roku 2013. Je spoluzakladatelkou a partnerkou poradenské společnosti ASB Group, která se specializuje na zakládání společností, strategické poradenství a business development. Má rozsáhlé zkušenosti i v poradenství zahraničním investorům, kteří se chtějí etablovat v České republice.
Jaké by měly být priority při obnově ekonomiky po covidu a jaké příležitosti nabízí ČR pro zahraniční investory?
Odpověď na tuto otázku můžeme rozdělit na dvě oblasti. První oblastí je bezprostřední obnova sektorů, které byly covidem významně zasaženy. Jedná se především o cestovní ruch, hotely, leteckou přepravu a gastronomii. Zde určitě nadále doporučujeme vhodnou cílenou podporu, aby úspěšné firmy dlouhodobě etablované na trhu tuto krizi přečkaly a nezmizela řada kvalitních produktů, podniků nebo osobností. Druhá oblast se týká obnovení důvěry a podpora vlády u stávajících podnikatelů, ale také aby vláda otevřela dveře pro vznik nových podnikatelských subjektů. K podpoře patří zejména omezit bariéry pro podnikání, zjednodušit daňovou soustavu nebo nezvětšovat daňové zatížení podnikatelů.
Provedli jste průzkum mezi zahraničními a českými investory. Co investoři plánují, popř. chtějí změnit?
Tento průzkum jsme realizovali primárně proto, abychom získali zpětnou vazbu od široké skupiny firem, které v České republice v oblasti průmyslu zainvestovaly v proběhlých 25 letech. Chtěli jsme vědět, jaké problémy potřebují řešit v oblasti investování, lidských zdrojů, byrokracie nebo ve vztazích se státní správou. Dalším důvodem, proč tyto informace získáváme, je, abychom investorům pomohli tyto problémy dále aktivně řešit. Závěry nejsou překvapivé, ale jsou přesto do jisté míry znepokojivé. Jedním z hlavních problémů, na který investoři poukazují, je vzdělání zaměstnanců směrem k digitalizaci a IT.
Jak na tuto postcovidovou situaci reaguje vaše sdružení a jaké jsou jeho aktivity v letošním roce?
Sdružení se muselo posunout do online komunikace a díky tomu naše činnost nebyla nijak operativně ovlivněna. Co samozřejmě byla významná změna, bylo pozastavení investiční aktivity vzhledem k nemožnosti cestovat. Spousta zahraničních firem musela své plány posunout. Pozitivní ale je, že minimálně v rámci Evropy se v roce 2020 a 2021 slibně investice rozjíždějí. V září jsme uskutečnili velkou Výroční konferenci AFI a s velkým zájmem se také setkal webinář na problematiku nových dotačních příležitostí. V průběhu covidového období se pracovní skupiny sdružení zapojovaly například do oblasti povolování staveb v návaznosti na intenzivní přípravu nového stavebního zákona. Pracovní skupina pro investiční pobídky s řadou velkých organizací a Ministerstvem průmyslu a obchodu pracovala na změnách režimu investičních pobídek.
Děkujeme za rozhovor.
Text: Vít Ruprich
Foto: archiv Sdružení pro zahraniční investice – AFI