JUDr. Jakub Lichnovský, MHA, je uznávaným specialistou na komplexní projekty průmyslové výstavby, development a projekty v infrastruktuře, energetice či zdravotnictví. Má bohaté zkušenosti s projekty ve veřejném i soukromém sektoru a ve své praxi se dále zaměřuje na právo nemovitostí, stavební právo, korporátní a obchodní právo.
Letos jste byli partnerem města Ostravy na veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve Francii. Mají dnes investice v ČR nějaké právní úskalí?
Ústředním tématem letošního ročníku byla udržitelnost. Od zelených řešení přes projekty Smart Cities až po udržitelnou výstavbu. Je evidentní, že již nebude možné povolovat nové stavby, aniž by nebyly dodrženy přísné požadavky udržitelnosti. Zejména pak ve vztahu k energetické účinnosti, kdy v budoucnu budou svou uhlíkovou stopu vykazovat všechny zúčastněné subjekty – banky, developeři, stavební společnosti i výrobci materiálů. V současnosti pak vnímám zvýšený zájem o investice v Polsku (viz nákup komplexu The Warsaw Hub spol. Google), z čehož by do budoucna mohla profi tovat také ČR. V PRK Partners jsme v kontaktu se zahraničními investory často, zejména díky spolupráci s agenturou CzechInvest a Sdružením pro zahraniční investice. Dle našich zkušeností je investiční prostředí v ČR pro zahraniční investory přívětivé a bezpečné.
Poskytujete právní služby fi rmám energetického sektoru. Jak vidíte budoucí vývoj v tomto sektoru a jaké služby zde můžete klientům nabídnout?
S ohledem na aktuální šok z vysokých cen energií a současnou geopolitickou situaci předpokládáme, že do budoucna bude tématem především diverzifi kace zdrojů, snižování emisí a zvýšení podílu OZE a jádra v energetickém mixu. V ČR tedy půjde zejména o dostavbu nových jaderných bloků, solárních elektráren, případně kogeneračních jednotek a implementaci moderních řešení. V této souvislosti bude kromě technického zázemí důležité rovněž vhodně nastavit související právní úpravu, zejména pak ve vztahu k podpoře OZE a akumulaci energie. V energetice našim klientům nabízíme širokou paletu služeb v průběhu celého projektu. Ať už v rámci povolovacích procesů, nastavení smluvní spolupráce, financování, developmentu, či projektového řízení. U projektů je totiž kromě odbornosti poskytovaných služeb zapotřebí také komplexita a zkušenost, kterou našim klientům poskytujeme.
V developerské problematice nabízíte právní poradenství již řadu let. Omezuje nějak aktuální stavební právo rozvoj průmyslových zón?
První omezení je dle mého názoru spíše fi nančního charakteru. Pokud by obce dokázaly lépe pracovat s nastavením místních koeficientů daně z nemovitosti případně pokud by měly celkově větší podíl na prostředcích plynoucích do státního rozpočtu od investorů, měly by také větší motivaci podporovat rozvoj průmyslových zón na svém území. Také zde máme nový stavební zákon, velmi významnou změnu. V této souvislosti bude zejména důležité vhodně nasměrovat prostředky do vzdělání úředníků, efektivního sdílení kapacit a funkční provázanosti jednotlivých odborů. To bude stát nějaký čas a úsilí, ale je to nezbytné. V neposlední řadě je nutné zajistit vhodné řízení projektů ze strany investorů, a to včetně zajištění specializovaného právního poradenství, s cílem dokončit projekt včas a vyhnout se případným komplikacím a průtahům (např. při vyjednávání s úřady, napojení na sítě či komunikace).
Děkujeme za rozhovor.
Text: redakce
Foto: archiv PRK Partners s.r.o. advokátní kancelář