Byznys

Jsme tradiční průmyslová firma s novými vizemi

Štítky:

Ing. Kateřina Kupková je předsedkyní představenstva a generální ředitelkou společnosti Lenzing Biocel Paskov. Ve firmě prošla postupně několik manažerských postů. Řídí závod, který je znám ekologicky šetrnou výrobou materiálu zvaného buničina. Je členkou předsednictva Asociace českého papírenského průmyslu a Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků, za které kandiduje na viceprezidentku Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Letos oslaví Lenzing Biocel Paskov 40 let od výstavby závodu. Jaké jsou milníky historie společnosti a vize její budoucnosti?

Historie našeho závodu navazuje na dlouholetou tradici výroby buničiny v papírnách města Vratimov, kde se vyráběla bezmála 100 let. V roce 1983 byla celá produkce přestěhována do nově vybudovaného závodu v Paskově. Výroba byla přesunuta především proto, že tehdejší celulózka již nesplňovala ekologické limity a nevyhovovala kapacitně. Ve stejném roce také přešla velká část zaměstnanců z vratimovských papíren do Paskova. A někteří zaměstnanci, kteří zde pracují dodnes, si tento přesun zcela určitě pamatují.

Výroba papírenské buničiny trvala ještě dalších 30 let od zmiňovaného přesunu z Vratimova do Paskova. Až příchodem rakouské skupiny Lenzing v roce 2010 začala ohromná investice do technologií a transformace výrobního programu. Od roku 2011 jsme začali vyrábět viskózovou buničinu, která se dále zpracovává na viskózové vlákno pro textilní průmysl a netkané textilie, které dnes naleznete pod našimi značkami oblečení TENCEL™, ECOVERO™, LENZING™, v netkaných textiliích pak pod názvem VEOCEL™.

Naší základní udržitelnou surovinou pro výrobu viskózové buničiny je smrkové dřevo. Vyrábíme ze dřeva s nízkou kvalitou, tj. z probírek z kontrolovaného lesního hospodářství a z pilařských zbytků. Při výrobě minimalizujeme množství vzniklých odpadních produktů, spotřebováváme téměř vše. To z nás činí udržitelnou biorafinerii s výrobou v uzavřených cyklech. Jsme téměř zcela energeticky soběstační. Naše uhlíková stopa je při výrobě buničiny velmi nízká. K výrobnímu procesu využíváme z 98 % vlastní vyrobenou zelenou energii.

Skupina Lenzing patří ke špičce ve svém oboru, svými investicemi do výstavby nových závodů a linek v Brazílii a Thajsku jsme se stali předními světovými dodavateli speciálních vláken pro textilní a netkaný průmysl.

Lenzing Biocel Paskov je silným a stabilním zaměstnavatelem v MSK již 40 let. Jakými konkrétními aktivitami v různých oblastech podporujete rozvoj v kraji?
Lenzing Biocel Paskov si v rámci celé své historie vždy zakládal na úzké spolupráci s okolními obcemi a městy, podporoval činnosti pro rozvoj Moravskoslezského kraje v nejrůznějších oblastech. Důkazem dokládajícím naši stabilitu jakožto zaměstnavatele jsou samotní naši zaměstnanci, kteří ve firmě prožili nebo stále prožívají celou svou profesní kariéru. Díky tomu naše firma operuje s minimální fluktuací zaměstnanců. Z toho důvodu naše aktivity směrem k lidem nejsou omezeny pouze na prostředí a zázemí výrobního závodu. Ale uvědomujeme si vzájemnou pospolitost s okolními obcemi a městy, jejichž obyvatelé tvoří značnou část našich zaměstnanců a kolegů. Právě proto také podporujeme projekty, které rozvíjejí oblasti sociální, sportu, kultury a vzdělávání v regionu, protože se řadíme mezi svědomité a udržitelné výrobce, kteří se aktivně zapojují do témat ochrany životního prostředí a v úzké spolupráci s MSK se podílíme na záchraně a obnově přírody v Moravskoslezském kraji.

Byla jste oceněna titulem manažerka roku 2020. Jaká by měla být dnes role ženy manažerky?
Myslím, že není rozdíl, zda v pozici manažera působí muž nebo žena. Role a úkoly, které musí plnit, jsou stejné. Liší se však v přístupu při řešení různých situací. Vnímám, že manažerky vkládají do svého rozhodování více empatie, někdy také emoce. Ne vždy jsou tak průbojné jako manažeři muži. Neznamená to však nižší výkon nebo menší tah na branku, to v žádném případě. Dle mé zkušenosti se pohled na ženy v manažerské pozici postupně mění. To, že se ženy objevují ve vysokých manažerských pozicích, řídí výrobní nebo technologické firmy, již dnes není tak překvapivé, jako tomu bylo před několika lety. Stále jich však není, především v průmyslových firmách, dost. Proto věřím, že je důležité, aby se také ženy manažerky objevovaly ve vedení firem, ale také na vysokých funkcích ve veřejné správě nebo politice.

Kandidujete do pozice viceprezidentky Svazu průmyslu a dopravy. Jak chcete pomáhat českému průmyslu?
Pracuji v průmyslu již více než 20 let a jsem přesvědčena, že mám dostatek zkušeností, abych mohla přispět k činnosti ve Svazu průmyslu. Jsem také členkou předsednictva Asociace českého papírenského průmyslu a Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků. Průmyslové firmy čelí v současnosti mnoha výzvám. Věřím, že právě Svaz průmyslu je tou správnou platformou, která musí podporovat odpovídající podnikatelské prostředí a velmi intenzivně komunikovat především s politickou reprezentací. Je zcela zásadní, aby tvůrci zákonů měli představu o tom, jak se dnes firmám podniká a jak velmi obtížně se dnes ve firmách žije. Témat, která jsou nyní v popředí, je příliš mnoho, energetická krize a vysoká inflace, celosvětová ekonomická recese a další. Z mého pohledu je také důležité například, jak dlouho trvají povolovací řízení, obrovská byrokratická zátěž, která se dnes na firmy klade a podobně. Myslím, že současná vláda by se měla o český průmysl podstatně více zajímat, je to totiž základní pilíř dalšího rozvoje naší společnosti.

Děkujeme za rozhovor.

Text: redakce
Foto: Lenzing Biocel Paskov a.s.

Similar Posts