Byznys

Fotovoltaika se prostě stává standardem pro všechny

Štítky: ,

Kamil Čermák, předseda představenstva a generální ředitel. Absolvent VŠE Praha, který působil v manažerských pozicích v médiích, telekomunikacích a energetice. V ČEZ ESCO je nositelem „chytrých řešení“ v úsporách energií jak pro byznys sféru, tak i pro veřejnou správu. V rozvoji čisté mobility, chytrých měst a internetu věcí vidí velkou výzvu.

Pane generální řediteli, jste vnímán jako inovativní lídr na energetickém trhu. Daří se vám přesvědčovat Čechy o výhodnosti solárů a bateriových úložišt?

Daří se nám to vcelku dobře. Zájem o střešní fotovoltaiky roste mezi domácnostmi, mezi podniky i ve státní správě. ČEZ ESCO neinstaluje fotovoltaiky pro domácnosti, tím se zabývá naše sesterská firma ČEZ Prodej, ale výhody pro domácnosti jsou zjevné. Vysoká dotace na pořízení instalace, úspora za elektřinu na příštích dvacet let i úspora životního prostředí. Letošní statistiky instalací pro domácnosti lámou rekordy. A podobně je to i v případě firem nebo samosprávy. Dotační výzva pro firmy na ministerstvu průmyslu byla původně na 500 milionů, nakonec se tam sešly žádosti za 2,6 miliardy korun. Ministerstvo tak alokaci navýší z jiných programů. Je to dobrá zpráva i pro českou ekonomiku během COVID. Dotace pokryje jen část výdajů. Celkově tak investice z této výzvy dosáhnou 5,5 miliardy korun. Fotovoltaika se prostě stává standardem pro všechny.

Kamil Čermák

Manažer firmy hodnotí návratnost investice do čisté energie. Proč a jak může firma investovat do vlastního energetického zdroje?

Zájem je velký. Samozřejmě uvidíme, jak se projeví druhá vlna COVID. Firmy investují do FVE z různých důvodů. Hlavně menší firmy se zajímají především o úsporu nákladů. Ceny elektřiny v posledních letech rostly a vlastní výrobna jim pomůže. Pak jsou tu větší společnosti, které chtějí ušetřit peníze i pomoci životnímu prostředí a klimatu.

Třetí skupinou jsou firmy, kterým přináší vlastní fotovoltaika s baterií výhody při odběru. Mají například velmi kolísavý odběr elektřiny a řeší vyrovnání zátěže v průběhu dne nebo řeší kolísání napětí v síti, které jim komplikovalo automatizovanou výrobu a podobně.

Je čas, aby se o vlastní zdroje zajímala i samospráva? Jednáte se starosty a hejtmany a máte již realizované projekty?

Samospráva by měla jít sice v ekologii příkladem, ale trh tu roste pomaleji. Zatímco firma se soukromým vlastníkem má jasnou motivaci uspořit, ať už to je z jakékoliv části rozpočtu, tak procesy ve státní správě jsou komplikovanější. Navíc je vše nutné soutěžit. Některá města ale vizionáře mají, snaží se modernizovat, ekologizovat. Mezi našimi zákazníky jsou i nadšení starostové nebo městští energetičtí manažeři. Rozjeli jsme se Sdružením místních samospráv a MMR projekt, který by měl pomoci. Více na www.obec2030.cz.

foto: archiv ČEZ a.s.

text: redakce

Similar Posts

Napsat komentář