Jaromír Boháč je hudební skladatel, manažer a především zakladatel Mezinárodního hudebního festivalu, jehož je prezidentem. Stejnou funkci zastává i v Asociaci hudebních festivalů České republiky. V neposlední řadě je také viceprezidentem pro kulturu v Unii zaměstnavatelských svazů České republiky.
Legenda opery Plácido Domingo, americký jazzový bubeník Billy Cobham, spisovatel a skladatel Dan Brown a okouzlující Český Krumlov. Kombinace, které se nedá odolat. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov se bude letos konat už potřicáté. Jubilejní ročník nabídne od 4. do 18. září dvanáct koncertů, na kterých si návštěvníci poslechnou ty největší světové i české hvězdy nejen z kategorie klasické hudby.
![](https://prioritymagazin.cz/wp-content/uploads/2021/07/Cesky-Krumlov-1024x683.jpg)
Vážený pane prezidente, MHF Český Krumlov patří mezi nejvýznamnější kulturní akce v České republice a v letošním roce ho čeká jubilejní 30. ročník. Pokud se ohlédnete do minulosti konání jednotlivých ročníků festivalu, jak byste celé jeho dosavadní období zhodnotil?
Při založení festivalu v roce 1992 bylo cílem postupně vybudovat v Českém Krumlově mezinárodní festival, který bude pravidelně hostit nejen nejlepší umělce z České republiky, ale i ze světa. Myslím si, že se to podařilo. Jména, jako jsou Plácido Domingo, Renée Fleming, Jonas Kaufmann a mnoho dalších, to potvrzují.
Přenesli jsme klasickou hudbu do nádherných exteriérů města a zámku a vytvořili řadu unikátních koncertů. Festival za dobu svého trvání prošel i velmi kritickými situacemi, povodněmi v letech 1997 a 2002, hospodářskou krizí v letech 2008 až 2009 nebo současnou pandemickou situací. Zatím jsme ale všechny krizové chvíle zvládli, a to i díky stálé podpoře našich partnerů, návštěvníků a často i pochopení umělců.
Byznys a kultura patří zcela určitě k sobě. Dokážete to vysvětlit i svým obchodním partnerům a co vše jim můžete nabídnout?
Myslím si, že dlouhodobě dokážeme. Kdybychom do nedokázali, tak by se festival určitě nemohl konat. Podpora z veřejných zdrojů a výběr finančních prostředků ze vstupného by na to určitě nestačily. Žijeme v době, kdy je třeba vážit si všech, kteří investují své finanční prostředky do kultury a přispívají tak ke kultivování naší společnosti. Díky tomu pak můžeme my jako pořadatelé spolu s hostujícími umělci přinášet nevšední zážitky.
Obchodním partnerům nabízíme široké využití pro jejich vlastní prezentaci, spojení jejich obchodního jména s mezinárodně uznávanou akcí, pozvání jejich obchodních partnerů na festivalové koncerty a doprovodné akce.
Festival je také významným ekonomickým zdrojem pro veřejné rozpočty díky svým multiplikačním efektům a přispívá k propagaci České republiky, aby byla vnímána jako významná kulturní a turisticky atraktivní destinace.
Klasická hudba a prostředí nejen českokrumlovského zámku vytváří genia loci. Jak toto spojení naplňuje vaše vize festivalu do budoucna?
Dlouhodobá péče o historický odkaz našich předků, která nepřetržitě probíhá, zajistí, abychom předali příštím generacím krásné a nebojím se říct i unikátní prostředí. Krumlov je krásným festivalovým městem, kde se lidé mohou setkávat nejen na koncertech. Máme ještě mnoho nápadů, které zatím čekají na svou realizaci.
Děkujeme za rozhovor.
Text: Lucie Herberová
Foto: archiv MHF Český Krumlov