Lifestyle

Ukázalo se, že se ve Fakultní nemocnici Ostrava dokážeme postavit krizovým situacím a úspěšně je zvládnout. Toho si velmi cením

Štítky:

Ředitelem FN Ostrava, která musela v uplynulém období řešit nejen obrovský nápor covid pozitivních pacientů, ale také se defi nitivně vyrovnat z šoku po tragickém neštěstí, při kterém rukou střelce zahynulo 7 lidí, je MUDr. Jiří Havrlant, MHA. Největší zdravotnické zařízení v Moravskoslezském kraji vede od února roku 2019. I díky němu získala opětovně Ostravská univerzita akreditaci oboru všeobecné lékařství a do nemocnice nastoupila řada nových špičkových akademických odborníků.

Na zdravotnictví jsou dnes kladeny vysoké nároky, a to nejen v souvislosti s překonáním pandemické krize. Jak se vám v nemocnici daří toto období překonávat?
Kdybych měl odpovědět jedním slovem, tak řeknu, že daří. Ale rád doplním, co za tím slovem stojí. Je to o týmu mých nejbližších spolupracovníků, kteří mi pomáhají nečekané a složité situace zvládat. Je to o tom, že jsem si uvědomil, jak rychle se dá zkazit dobré jméno nemocnice a že k tomu mnohdy stačí velmi málo. Vést zařízení, kde pracuje přes tři a půl tisíce lidí a velká většina z nich uznávaných a respektovaných osobností, s sebou přináší řadu často složitých situací. A úlohou ředitele je podle mého názoru dát těm lidem najevo, že za nimi stojí, že si jejich práce váží a že se na něj mohou kdykoliv obrátit. Že to je prostě člověk, kterému o ten „špitál“ opravdu jde, a když jde do tuhého, tráví v něm 24 hodin denně. Myslím si, že bez podpory a důvěry mých kolegů by nemocnice neskončila v kladných číslech a v dobré personální kondici. Chci věřit tomu, že lékaři od nás neodcházejí i proto, že vidí, kam se nemocnice posunula a stále posouvá. Mladým lékařům se snažím vyslat jednoznačný signál, že jim nabídneme nejen profesní růst, ale pokud budou mít zájem, tak také podmínky pro vědecko-výzkumnou činnost. A to je něco, na co se tady v minulosti nekladl příliš velký důraz.

Podařilo se vám vybudovat erudovaný tým primářů a přednostů, což sehrálo rozhodující roli při udělení akreditace pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Kde vidíte další směry spolupráce s fakultou?
Jak už jsem zmínil, rozhodně se chceme zaměřit na podporu rozvoje vědy a výzkumu na lékařské fakultě. Jmenoval jsem špičkové přednosty klinik do hodnoticí komise grantových start-up projektů, jejichž vítězům vytvoříme podmínky pro jejich vědecký výzkum. Od nového akademického roku otevřeme zbrusu novou lékařskou knihovnu, kde najdou lékaři a také studenti veškerou dostupnou literaturu. Snažíme se učebny na klinikách postupně vybavovat technikou, která umožňuje přenosy z operačních sálů. Naši studenti tak mají skvělé zázemí a mají možnost být simulovaně přímo u operací. A ještě bych zdůraznil, že jsme úspěšně implementovali kariérní řád, který podporuje lékaře nejen v medicínském, ale také ve vědecko-výzkumném, manažerském a postgraduálním vzdělávání. Současná spolupráce Fakultní nemocnice Ostrava s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity je velmi dobrá. Za důležitou rovněž považuji skutečnost, že většina absolventů fakulty následně působí po ukončení studia v rámci Moravskoslezského regionu, a to je pro tuto oblast klíčové.

Nemocnici jste stabilizoval zejména po personální stránce. Jaké jsou vize dalšího rozvoje v zájmu pacientů?
FN Ostrava se v žebříčku pacientského hodnocení kvality poskytované péče umístila na prvním místě v Moravskoslezském kraji a na druhém místě v rámci celé České republiky. A to je určitě hodně zavazující výsledek, Vím, že pacienti hodnotí nemocnici podle péče, ale také podle přístupu personálu a prostředí, které jim zdravotníci vytvářejí. V tomto směru jsme na tom myslím velmi dobře. Na lůžkových odděleních jsme vyměnili postele za nové, na velmi vysoké úrovni je naše nemocniční kuchyně. Hospitalizovaní pacienti si mohou vybrat ze 7 jídel, na porodnickém oddělení se podařilo rozjet systém tzv. bufetových snídaní, to znamená, že si maminky mohu vybrat, co chtějí snídat. K dispozici mají slanou i sladkou verzi, cereálie, a pokud mají hlad i v průběhu dne, mohou si kdykoliv přijít pro zdravou svačinu. Jako první v Moravskoslezském kraji jsme v nemocnici otevřeli pobočku matriky. Co se nám ale stále nepodařilo úplně vyřešit, podobně jako v téměř všech nemocnicích, je parkování. Ale i v této oblasti už se blýská na lepší časy. A rozhodně obrovským přínosem bude v rámci reformy psychiatrie v České republice otevření pavilonu pro psychiatrickou péči.

Od vašeho nástupu jste nemocnici úspěšně provedl několika krizovými obdobími. Psychika vrcholového manažera vyžaduje i relax. Jak dobíjíte svoji energii?
Upřednostňuji cykloturistiku a v zimě také lyžování. A rád poznávám zajímavá a přitom turisticky ne příliš navštěvovaná místa u nás i v Evropě. Takže dávám přednost aktivní formě odpočinku nejlépe v rodinném kruhu.


Děkujeme za rozhovor.

Text: redakce

Foto: archiv FN Ostrava

Similar Posts