Mgr. Karel Ksandr se věnuje historii, umění a technice celý profesní život. Pracovní zkušenosti získával ve vedení mnoha „národních“ institucí. Snaží se přibližovat historii technického vývoje doma i v zahraničí. Od roku 2010 působí v pozici generálního ředitele Národního technického muzea.
Vaše muzeum, jež má bohatou historii, je dokladem technického umu a vyspělého průmyslu v Česku. Jaký vliv
může mít poznání dějin techniky na tvorbu inovativního myšlení dnešních manažerů?
Poznání historie technického vývoje je vždy důležitým poučením a samozřejmě přináší i mnohé inovativní postřehy, které nám připadnou nové, ale přitom již dříve byly použity. Základní představu o rozvoji technického myšlení prezentovaného naším muzeem definoval jeden ze zakladatelů tohoto muzea Dr. Josef Gruber, který v roce 1908 napsal: „Sbírky historicko-technické nemají býti mrtvým skladem, nýbrž vždy živým zdrojem poučení technického,
památníkem minulosti i ostnem nabádajícím k pokroku do budoucna, museem i ústavem vzdělávacím a vyučovacím.”
![](https://prioritymagazin.cz/wp-content/uploads/2021/11/MY2A0296_Final-1024x683.jpg)
Muzeum má v názvu přídomek „národní“. Daří se vám tyto národní hodnoty prezentovat i v zahraničí?
Ano, zcela jednoznačně. Především se jedná o již tradiční účast Národního technického muzea na světových výstavách EXPO. Poprvé se Národní technické muzeum představilo na světové výstavě EXPO 1986 ve Vancouveru, dále se pak naše muzeum zúčastnilo v roce 2015 světové výstavy EXPO 2015 v Miláně a v současné době se účastníme i na EXPO 2020 v Dubaji, kde představíme výstavní projekt „Technologický strom“, který vrátí návštěvníky zpátky na začátek dějin techniky, odkud prozkoumá vybrané lidské nástroje. Česko a Češi se v historii mnohokrát zapsali do dějin světové vědy, a proto zde vystavíme vybrané české vynálezy světového významu.
Doba covidová přinesla jistě změnu i do náplně činnosti muzea. Jak využíváte moderní technologie v prezentaci
své práce a jak usnadňují přístup návštěvníků do muzea?
Doba covidová znamenala snad pro všechny z nás velkou výzvu. Byla to ale také cenná zkušenost, díky které jsme se mohli zdokonalit v naší online komunikaci a práci s veřejností na dálku. Významně jsme pokročili ve virtuálním zpřístupnění expozic muzea, kdy jsme zprostředkovali zájemcům o muzeum moderně zpracované virtuální prohlídky hlavní budovy NTM a v současnosti zpracováváme prohlídky expozic v Centru stavitelského dědictví NTM Plasy a prostor Železničního depozitáře NTM v Chomutově. Více jsme začali využívat sociální sítě. V roce 2019 se konala první streamovaná vernisáž v našem muzeu – bylo to k výstavě „ADOLF LOOS SVĚTOOBČAN“. Ještě v době před covidem spolupracovalo NTM se společností GoodShape na vytvoření mobilní aplikace s názvem „Národní technické muzeum“. Moderní technologie a způsoby komunikace se tedy snažíme využívat v co největší možné míře, přestože osobní návštěvu muzea tím nahradit nelze.
Děkujeme za rozhovor.
Text: redakce
Foto: Národní technické muzeum