Ing. Jindřich Ondruš, Valach z Nového Hrozenkova, který se stará o zachovávání odkazu našich předků. Udržování lidových tradic se mu stalo posláním, což dokládá nemalý počet ocenění, která obdrželo Národní muzeum v přírodě pod jeho vedením.
V dnešní uspěchané době si začínáme více uvědomovat význam tradic a dědictví našich předků. Jakou roli v tomto hraje Národní muzeum v přírodě?
Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR, vzniklo v prosinci 2018 a sdružuje čtyři muzea. Posláním těchto muzeí je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu, a je proto jedinečné.
Vaše jednotlivé instituce, muzea, jsou rozesety po celé republice. Co je spojuje?
Spojujícím faktorem jsou uvedená poslání a cíle, které je potřeba implementovat na kulturu, historii a tradice daného regionu. Muzeum v přírodě Zubrnice, jediné muzeum v přírodě na severu Čech, přibližuje bydlení, kulturu a sepětí původních obyvatel s krajinou v česko-německém pohraničí (bývalých Sudetech) a jejich poválečnou proměnu a nabízí možnost prohlídky muzea. Jedinečným dokladem hliněného lidového stavitelství z oblasti Hané je Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích u Olomouce. Areál se skládá ze tří špaletových stodol z první poloviny 19. století a jedné z roku 1987, na které navazuje zahrada s ovocnými stromy a kompletní hanácký statek s obytnou a hospodářskou částí z roku 1876. V letošním roce k nim přibyla stodola pátá – ze Skaličky u Přerova – roubená, dendrologickým průzkumem datovaná do roku 1560, což z ní činí nejstarší objekt celého Národního muzea v přírodě. Muzeum v přírodě Vysočina je zasazeno do malebné krajiny Horácka. Zajímavé stavby a pořady vybízejí k návštěvě muzea a jeho expozičních areálů – a Veselém Kopci a v památkové rezervaci Betlém Hlinsko. Jeden z expozičních okruhů v památkové rezervaci připomíná návštěvníkům zápis masopustních obchůzek a masek z Hlinecka v roce 2010 na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, založené v roce 1925, do dnešního dne zachovává odkaz svých předků – být muzeem živým. To je spojující faktor pro všechna naše muzea.
Poslední období je ve znamení znovuzrození Libušína na Pustevnách a s oceněním jeho rekonstrukce. Pochlubte se.
Chtěl bych vyzdvihnout, že úspěšné završení rekonstrukce, zahájené na jaře 2014, je společným dílem všech, kteří se na obnově Libušína podíleli nebo na ni přispěli finančním darem. Národní muzeum v přírodě obnovilo Libušín jako vědeckou rekonstrukci k roku 1925 za použití původních technologií a materiálů. Odvedená práce získala řadu ocenění, jichž si velice vážíme:
• Gloria musaealis – Muzejní počin roku 2020 udělovaný Asociací muzeí a galerií ČR.
• Cena premiéra České republiky Grand Prix Patria Nostra 2020 za příkladný investiční a architektonický počin.
• Cena hejtmana Zlínského kraje 2020 za vědeckou rekonstrukci národní kulturní památky.
• Cena Grand Prix arch. Pavla Nováka 2020 v soutěži Stavba roku Zlínského kraje.
• Patrimonium pro futuro – Cena generální ředitelky NPÚ za důraz na tradiční řemeslné technologie a důslednost, s níž byly výsledky průzkumů aplikovány při realizaci stavby.
• Stavba roku 2021 – Cena za mimořádný přístup k obnově památky.
• Cena Nejlepší z realit za významný celospolečenský počin obnovy Libušína.
• Čestná cena Pěti rudých růží udělená Českou národopisnou společností za přínos k obnově tradičních řemesel pod metodickým vedením Luďka Dvořáka.
• Opera Civitatem 2021 – Cena Jože Plečnika za zásluhy o uchování a obnovu kulturního bohatství pro restaurátora Luďka Dvořáka.
Na co se mohou návštěvníci těšit v nejbližších měsících a jaké jsou dlouhodobé vize?
V květnu roku 2022 bude slavnostně otevřena zmiňovaná stodola ze Skaličky – součást Hanáckého muzea v přírodě v Příkazích u Olomouce. Muzeum v přírodě Vysočina v roce 2022 slaví 50 let od svého založení – v tomto duchu se ponese celý rok muzea. Valašské muzeum v přírodě pokračuje v budování nového areálu Kolibiska, který by měl být návštěvníkům otevřen v roce 2027. V roce 2021 se nám podařilo odkoupit od majitelů fojtství z Jasenné původní roubenou stavbu z poloviny 18. století a jednu z nejhodnotnějších památek karpatské kultury celého regionu. V roce 2022 by měly probíhat opravy a vybudování potřebného zázemí pro návštěvníky – vše budeme směřovat k postupnému otevření.
Děkujeme za rozhovor.
Text: redakce
Foto: archiv Národního muzea v přírodě