Evropská unie Veřejná správa

Naše spolupráce v oblasti jaderné energie je zásadním faktorem sbližování obou zemí

Štítky:

J. E. Alexis Dutertre, velvyslanec Francie v České republice, poprvé navštívil Prahu v roce 1990, kdy mu bylo 18 let. Jeho profesní dráha diplomata je ovlivněna budováním znovu sjednocené Evropy a prosazováním našich zájmů v oblasti společných politik EU v Bruselu. Velvyslancem v České republice je od 11. října 2020.

K prvním diplomatickým stykům mezi oběma zeměmi došlo již ve středověku, dnes jsou obě země členy NATO a EU. Jaká je dnes úroveň těchto vztahů?
Císař Karel IV., který studoval na Sorbonně, byl strýcem francouzského krále Karla V. Moudrého, se kterým si byli velmi blízcí. Císařova návštěva v Paříži, která zůstává slavnou díky banketu pořádanému u oslav Zjevení páně roku 1378, dokládá dávnost našich vazeb, které byly již tehdy mezi Čechami a Francií úzké! Francie byla první zemí, která podpořila vznik československé armády a následně i vznik samotného státu ještě před jeho vznikem, a to v Darney v departementu Vosges dne 30. června 1918. Devátého prosince 1988 se na Velvyslanectví Francie v Praze sešel prezident Mitterrand s Václavem Havlem a disidenty Charty 77. Tyto dějiny svobody nás silně pojí. Naše vynikající vztahy nicméně nejsou statické či pouze postavené na vzpomínkách, jsou živé. Vzájemné ekonomické vztahy jsou zvlášť hluboké, a to díky naší společné účasti na vnitřním trhu EU: náš bilaterální obchod přesahuje 12 miliard eur, kolem 500 francouzských společností či jejich poboček působí na území České republiky a zaměstnává zde více než 67 000 osob. Máme mnoho společných projektů vznikajících v České republice: v oblasti autonomních vozidel, v obranném průmyslu, v projektu vysokorychlostních železničních sítí, v nakládání s vodou, v tepelných sítích, v přechodu k nízkouhlíkové ekonomice, v technologiích budoucnosti. Máme také četná univerzitní a kulturní partnerství. V rámci programu Erasmus přiláká Česká republika každoročně na 1800 francouzských studentů! Frankofonie je, se šesti Francouzskými aliancemi (Alliances françaises) v Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Pardubicích a Liberci, a dále také s francouzskými bilingvními sekcemi na několika českých gymnáziích, konkrétně v Praze, Brně, ale také v Táboře a Olomouci, všudypřítomná!

Pokud jde o politickou rovinu, naše společná příslušnost k Evropské unii a k NATO napomáhá úzkému dialogu na veškerá témata, která jsou zásadní pro naši budoucnost. V roce 2022 budou Francie a následně Česká republika předsedat Radě Evropské unie. V tento francouzsko-český rok pro Evropu musíme pokročit s evropskou agendou, aby se Evropská unie navenek více prosazovala a zároveň uvnitř byla blíže občanům. Francie a Česká republika mají řadu společných bodů, ať už jde o podporu politiky energetické transformace, která zachovává volbu jaderné energie coby součást řešení pro zajištění naší energetické nezávislosti a dosažení našich klimatických cílů, naše země mají souběžné programy na výstavbu nových reaktorů; ochranu našich vnějších hranic a posílení Schengenu; kybernetickou bezpečnost; vesmírné programy EU; nebo také ochranu demokracie a právního státu. Pokud jde o zahraniční politiku, okamžitě jsme podpořili jednotnou a masivní reakci EU na ruskou vojenskou agresi proti Ukrajině. V rámci NATO jsme zvýšili příspěvek na zajištění bezpečnosti našich spojenců na východním křídle. Vycházíme z různých perspektiv a dnes se shodujeme na potřebě konkrétně posílit, komplementárně k NATO, obranu EU, společně bojujeme v Sahelu proti terorismu, podporujeme stabilitu a evropskou perspektivu západního Balkánu a máme stejný zájem na evropské strategii pro indo-pacifický region. Francie a Česká republika sedí v Bruselu během zasedání Rady vždy vedle sebe: pro vystižení našich vztahů tedy slovo „blízké“ ani zdaleka nestačí!

Tento rok je rokem předsednictví České republiky a Francie v Radě EU. Jaké jsou francouzské priority na toto období?
Již svým projevem na Sorbonně v roce 2017 umístil francouzský prezident evropskou agendu do centra své činnosti. Francie přichází, prostřednictvím svých priorit, s ambiciózní agendou, která se soustřeďuje kolem motta „oživení, síla, sounáležitost“. Shrňme naši činnost ve třech prioritách. Svrchovanější Evropa, ve světě, který je čím dál tím agresivnější a kde je nezbytné neustále připomínat naše hodnoty a zájmy. Netýká se to pouze bezpečnosti a obrany, které jsou zásadní, ale také dalších oblastí (technologických, energetických, digitálních, průmyslových, obchodních, oblasti hranic či politiky sousedství), kde by Evropa měla rozhodovat a jednat na základě svých vlastních zájmů, které si definuje za sebe a pro sebe. Dále nový evropský model růstu a investic spolu s přizpůsobenými rozpočtovými pravidly, která by umožnila upřednostnit investice nezbytné pro podpoření transformací, zejména té klimatické a digitální. A zatřetí lidštější Evropa, která si stanovuje pravidla s cílem lépe zapojit naše spoluobčany a být rezolutně demokratičtější, jde o: dodržování právního státu a zejména svobodu médií.

Obchodní vztahy mezi zeměmi jsou na velmi vysoké úrovni. Jaké jsou Francií preferované oblasti spolupráce?
Francouzské podniky působí v České republice ve všech odvětvích činnosti. Jsme toho názoru, že evropská legislativní agenda, zejména ta týkající se přechodu k nízkouhlíkové ekonomice, poskytuje podnikům řadu ekonomických příležitostí. Samozřejmě naše spolupráce v oblasti jaderné energie je zásadním faktorem sbližování: Francie a Česká republika spolu bok po boku hájily začlenění jádra do evropské taxonomie a naše dvě země povedou v příštích letech souběžně programy na výstavbu nových reaktorů. EDF se velmi věnuje tendru na projekt elektrárny Dukovany 5. Francouzské podniky nicméně působí a věnují se výzvám také v oblastech energetické účinnosti, energetické náročnosti budov, a co se týče čisté mobility, tak také oblasti autonomních a propojených vozidel, projektům vysokorychlostních železnic nebo dále také průmyslové spolupráci kolem vodíku. Zajímáme se také o podporu podniků a startupů, které vytvářejí konkrétní výstupy na základě služeb a dat vesmírných programů EU, čemuž napomáhá také to, že má v Praze své sídlo Agentura EU pro kosmický program (EUSPA). Během našeho místního předsednictví v Praze tak uspořádáme na velvyslanectví několik francouzsko-českých ekonomických událostí zaměřených na vodík, energetickou náročnost budov a podporu podniků vyvíjejících služby na základě vesmírných programů EU.

Velvyslanec Francie v ČR, J. E. Alexis Dutertre, se účastní 2. února 2022 inauguračního koncertu PKF u příležitosti francouzského předsednictví v Radě EU

Francouzština je jazykem diplomatů, ale také kultury. Jaké společné kulturní projekty připravujete?
Podpora a propagace frankofonie je v centru našich kulturních aktivit v České republice, a to díky práci Francouzského institutu v Praze a síti Francouzských aliancí (Alliances françaises). Francie byla čestným hostem posledního ročníku Světa knihy a i letos uvítáme řadu renomovaných spisovatelů. Mimo jazykový rámec nabídneme ještě řadu kulturních akcí v rámci francouzského předsednictví Rady Evropské unie. Ke Dni Evropy připravujeme výstavu fotografií v parku na Kampě, Centre Georges Pompidou a Národní galerie Praha navázaly partnerství a v červnu uspořádají výstavu. U příležitosti zahájení našeho předsednictví se konal koncert v Obecním domě, kde zahrál orchestr PKF pod vedením francouzského dirigenta Emmanuela Villaumea za doprovodu francouzského pianisty Michela Dalberto. Naším cílem je navazovat trvalá partnerství také v oblasti kultury. Tímto způsobem, tím, že navážeme na Muchu, který maloval pro významné francouzské značky, nebo na Kunderu, který se usadil ve Francii, můžeme udržet důvěrnost, která je mezi našimi dvěma kulturami, a pocit evropské sounáležitosti.

Děkujeme za rozhovor.

Text: Vít Ruprich

Foto: archiv Eva Kořínková

Similar Posts