Anatol Pšenička začínal svou kariéru v bankovním sektoru. Následně prošel řadou manažerských pozic ve vodárenských společnostech v ČR. V pozici generálního ředitele společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava působí od roku 2015.
Voda je strategická surovina a hospodaření s vodou vyžaduje i chytrá řešení. Jaká řešení nabízí klientům Vaše společnost?
Ani konzervativnímu oboru, jakým vodárenství je, se nevyhýbá dynamický rozvoj v oblasti smart technologií. Na jedné straně tyto technologie slouží ke snižování ztrát ve vodovodní síti. Ty dosáhly u SmVaK Ostrava s 10,57 % v loňském roce historicky nejnižší hodnoty. Toho jsme dosáhli mimo jiné díky online aplikaci Monitoring úniků. 4615 kilometrů vodovodní sítě je rozděleno do více než 800 distriktů s 1300 senzory. Ty poskytují 130 tisíc dat denně. Díky tomu je možné zavádět nové lokality, senzory, nastavovat limity nebo vyhodnocovat ekonomickou stránku oprav, potenciálních úspor nebo objemu nefakturované vody.
Další oblastí je takzvaný smart metering, kdy jsou vodoměry (primárně u velkých odběratelů) osazovány zařízeními přenášejícími data do centrálního systému. To umožňuje efektivněji řídit spotřebu pitné vody a upozorňuje na případné problémy v síti. Tento systém budeme dále rozvíjet. Chytré technologie jsou využívány pro řízení páteřního systému pro výrobu a distribuci pitné vody v regionu – Ostravského oblastního vodovodu. Data z úpraven pitné vody, vodojemů a uzlů na síti jsou přenášena na centrální dispečink. Ten může v případě potřeby reagovat na atypické situace. To samé platí pro čistírny odpadních vod.
Firmy, nejen v Moravskoslezském kraji, se učí hospodařit s energiemi. Může být voda i zdrojem chytré energie a realizujete takové projekty?
Pohled na ceny energií nás nenechává klidnými stejně jako kohokoliv jiného. Díky sedmi malým vodním elektrárnám na třech centrálních úpravnách vod v regionu a u čtyřech významných vodojemů nebo kogeneračním jednotkám v osmi čistírnách odpadních vod jsme soběstační ze 40 %. Cílem je dosáhnout do roku 2030 poloviční soběstačnosti. Kromě vlastní výroby energií toho dosáhneme dalším snížením energetické náročnosti. Začali jsme také systematicky vyhodnocovat svou uhlíkovou stopu a realizovat opatření vedoucí k jejímu snížení.
Společenská odpovědnost v pojetí Vaší firemní strategie je povinností, nebo vychází z aktivit i Vašich zaměstnanců?
Naše aktivity jsou rozkročeny do řady oblastí. Podporujeme již sedm let zaměstnance aktivní v neziskové sféře programem Plaveme v tom spolu! V oblasti vzdělávání spolupracujeme s HGF VŠB-TU a se základními školami, pro něž jsme připravili vzdělávací programy o významu vody pro přírodu a člověka Strom života a Planeta Oxidan. Těch se již zúčastnily tisíce žáků v desítkách škol. Aktivní jsme v oblasti rozšiřování prvků biodiverzity v našich provozech. Klíčová je pro nás také komplexní péče o zaměstnance. Bez jejich odpovědné práce bychom nemohli nikdy dosáhnout našich cílů.
Děkujeme za rozhovor.
Text: redakce
Foto: Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.