Regiony

K energetickým projektům našich zákazníků přistupujeme opravdu komplexně

Štítky:

Ing. Rostislav Díža, MBA, je absolventem Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava. Působí v energetice již více než 25 let převážně v oblasti prodeje, restrukturalizace a business developmentu. Ve Skupině ČEZ zastával různé manažerské pozice včetně desetiletého angažmá v managementu zahraničních akvizic skupiny. Od roku 2021 je generálním ředitelem společnosti ČEZ Energetické služby, s.r.o., spadající do skupiny ČEZ ESCO.

Vaše společnost zajišťuje komplexní energetické služby. Co si lze představit pod komplexností a dovedete snižovat i energetickou náročnost?
Společnost ČEZ Energetické služby má několik předností, na kterých si zakládáme. Jednak máme dlouholetou tradici v energetice a disponujeme zkušeným týmem lidí. Takže odpověď na vaši otázku je jednoduchá – k energetickým provozům našich zákazníků přistupujeme opravdu komplexně – posoudíme stávající stav provozu zákazníka, pracujeme návrh řešení úspor, připravíme technicko-ekonomické studie a studie proveditelnosti. Následně projekt postavíme na klíč včetně design&build projektu a vyřízení potřebných povolení. Postavené zařízení můžeme následně provozovat a zajišťovat mu záruční a pozáruční servis. Není pro nás podstatné, abychom zákazníkovi prodali jeden konkrétní produkt, naším cílem je nabídnout mu co nejlepší a nejefektivnější řešení, které hledáme v rámci celé naší skupiny.

V rámci provozování energetických hospodářství pak zajišťujeme dodávky tepelné energie, pitné vody, provozní vody, stlačeného vzduchu, odvádění a čištění odpadních vod, distribuci elektřiny a zemního plynu v provozovaných lokálních distribučních soustavách.

Manažeři průmyslu se dnes musí rychle rozhodovat o nastavení energetického hospodaření do budoucna. Jaké služby jim umíte nabídnout?
Právě ve spolupráci se zmíněnými sesterskými firmami nabízíme komplexní řešení. Manažer firmy, která vyrábí nápoje nebo tiskne knihy, by se neměl zabývat energetikou svého provozu. Tyto věci by měl přenechat odborníkům, protože jinak nikdy nedopadnou dobře. Kromě výstavby, rekonstrukce a provozování energetických zařízení disponujeme vlastní oprávněnou vodohospodářskou laboratoří. Naše služby poskytujeme nejednomu komerčnímu sektoru a velkým strojírenským firmám, podobně spolupracujeme s některými obcemi nebo třeba s velkými domovy pro seniory a dalšími energeticky náročnými provozy.

Působíte nejen v Moravskoslezském kraji, který prochází energetickou transformací. Jste součástí tohoto procesu?
Celosvětový tlak na snižování emisí už řeší nejen velké průmyslové podniky, které tak kvůli naplnění emisních kvót musí zvažovat, jak dosáhnout ekologičtějšího provozu. Myslím, že náš region, dříve zaměřený téměř výhradně na průmyslovou výrobu, teď může v souvislosti s transformací energetiky pomoci celé republice. Vidím to na příkladu naší firmy, která vznikla jako regionální energetika, ale díky našim zkušenostem a šikovným lidem se působnost společnosti velmi rozšířila – například veřejné osvětlení, trafostanice a další energetická zařízení modernizujeme a provozujeme doslova po celé republice.

Osvětlení / Lighting. Foto: Jan Drahoš

Bez inovací a chytrých řešení se neobejde ani energetický sektor. Kde se s vašimi chytrými projekty můžeme setkat?
Chytrý je vlastně každý náš projekt z poslední doby. Dnes už nemůžete dělat nic takzvaně postaru – vyměnit kus za kus, díl za díl. Je logické, že zákazníci po nás chtějí řešení, která budou ekonomická, tedy úsporná, ale zároveň přinesou kvalitativní posun.

Můžu samozřejmě vyjmenovat některé příklady. Například modernizace kompresorovny, kterou jsme prováděli v železárenské společnosti, teď firmě přináší výrazné úspory, navíc v rámci celého regionu jde díky snížení energetické náročnosti o přínos pro životní prostředí pod Beskydami. Jiná rekonstrukce starého předimenzovaného uhelného zdroje na decentrální řešení přinesla strojírenské společnosti kromě snížení emisí SOx, NOx a tuhých znečišťujících látek rovněž 50% úsporu energií.

Vaše projekty se uplatňují v obcích, městech a krajích. Tady jsou občany asi nejvíce vidět, když občan v noci vidí. Co je projekt „Veřejné osvětlení za korunu”?
Zjednodušeně řečeno jde o kompletní modernizaci veřejného osvětlení s tím, že obec nemusí vydat ze svého investičního rozpočtu ani korunu. Tedy vlastně přesně korunu, ale to už pak podle účetních pravidel není investice…

V praxi to znamená, že obce si svítidla nekupují, ale pronajímají – a tento pronájem se hradí z úspor, které přinese výměna starého drahého systému za nový, moderní a úsporný. My zajišťujeme po dobu deseti let provoz a servis lamp, které poté přejdou do vlastnictví obce.

Například ve Starých Křečanech na Šluknovsku jsme vyměnili původní sodíkové zdroje za moderní LED svítidla, přičemž obec díky tomu ušetřila 80 % nákladů na energie.

V oblasti provozování této služby připravujeme spuštění novinky Načti.cz, která slouží k jednoduchému hlášení závad pomocí QR kódů umístěných například přímo na lampách. Služba nabídne rovněž možnost zobrazení informací o památkách, významných objektech nebo QR kód může odkazovat na informace umístěné na obecních či soukromých webových stránkách.

Děkujeme za rozhovor.

Text: redakce

Foto: Jiří Janošec, Jan Drahoš

Similar Posts