Marcin Warchol je vedoucím kanceláře Polish Investment and Trade Agency (PAIH) v Praze. Polák se zkušenostmi v nadnárodních a českých firmách, absolvent českých univerzit a znalec česko-polských ekonomických vztahů.
Znáte velmi dobře české podnikatelské prostředí, neboť žijete v Praze. Jaký je zájem českých firem o investice v Polsku?
Úvodem musím zmínit, že hlavním posláním naší pražské kanceláře Polské agentury investic a obchodu je podpora polských firem na území České republiky. V 90 % naší činnosti se proto soustředíme hlavně na český trh. Co se investic v Polsku týká, jsme pro české fi rmy jakýmsi styčným bodem, kdy v případě investičního zájmu v Polsku propojíme českého zájemce s kolegy přímo v centrále ve Varšavě. Osobně můžu potvrdit, že je Polsko dlouhodobě v hledáčku nejen českých investorů, a to nejen z důvodu velmi stabilní ekonomiky se zavedenou makroekonomickou pozicí, ale také zdravými veřejnými financemi, strategií dlouhodobého plánování investic, ekonomickou stabilitou a předvídatelností. Jedinečné podmínky pro provoz a zahájení podnikání podporuje opakovaně prokázaná odolnost vůči ekonomickým krizím. Přímým důkazem důvěry investorů je skutečnost, že 94 % z nich je ochotno v Polsku reinvestovat. Obecně lze říct, že největší podíl všech zahraničních investic z pohledu počtu, hodnoty a tvorby pracovních míst registrujeme u elektromobility, BSS-SSC a BSS-IT. Pokud se zaměříme na české firmy, tak největší aktivitu vykazují firmy ze sektoru realitních investic, a to nejen v rámci výstavby a pronájmu skladů, kancelářských budov či obchodních center, ale také rezidenčních nemovitostí. Polsko láká české realitní fondy hlavně svou rozlohou, a tím pádem větším množstvím příležitostí, cenou a atraktivními výnosy. Další aktivní skupinou jsou firmy zabývající se akvizicemi ve zdravotnictví. Příkladem může být česko-slovenská skupina, která je již dnes vlastníkem největší sítě soukromých nemocnic v Polsku a která oznámila další investice v Polsku v řádu 200/300 mil. EUR. Nesmíme také opomenout české firmy z tradičních výrobních sektorů, jakými jsou automobilový a elektrotechnický sektor, které investicemi hlavně v polském příhraničí reagují na dlouhodobý nedostatek pracovní síly v Česku.
Dnes se nabídka investičních příležitostí neobejde bez investičních pobídek. Jaké Polsko nabízí?
Po více než 20 letech provozu speciálních ekonomických zón proběhla v roce 2018 novelizace zákona, který nyní umožňuje využít pobídek na území celého Polska. Dle nových předpisů se můžou o pobídky ucházet firmy, respektive projekty, které jsou defi novány jako: založení nového podniku; zvýšení výrobní kapacity stávajícího závodu; diverzifikace výroby zaváděním produktů, které se dříve v závodě nevyráběly; zásadní změny ve výrobním procesu stávající provozovny apod. Výše veřejné podpory ve formě osvobození od daně z příjmu se určuje na základě mapy regionální podpory na období 2022–2027 (představuje až 50 % nákladů) a vztahuje se pouze na tzv. způsobilé náklady, kterými v souladu s předpisy o veřejné podpoře nových investic jsou:
• Náklady na pořízení pozemku; náklady na pořízení, rozšíření nebo modernizaci dlouhodobého majetku (např. stroje); náklady na pořízení nehmotného majetku (počítačový software, licence, certifikáty atd.). Nabytá aktiva musí být nová, s výjimkou aktiv nabytých malými a středními podniky. U velkých společností jsou náklady na nehmotný majetek způsobilé pouze do výše 50 % celkových způsobilých počátečních investičních nákladů.
• 2leté mzdové náklady nově přijatých zaměstnanců. Odhadované mzdové náklady na vytvoření pracovních míst popočáteční investici, vypočítané za období dvou let.
Kromě zmíněných pobídek je ale pro případné investory zásadní také nabídka kvalitního lidského potenciálu, který je jedním z největších v EU a výrazně převyšuje počet obyvatel ostatních zemí CEE. Je třeba také zdůraznit, že polští zaměstnanci jsou velmi dobře vzdělaní a mají zkušenosti vyplývající mimo jiné z dlouholeté přítomnosti mnoha různých zahraničních společností v Polsku.
V České republice je několik tisíc firem s polským kapitálem. O jaké obory ekonomiky se zajímají polští investoři v ČR?
Dle posledních informací, které máme k dispozici, je v České republice něco málo přes 3500 firem s polským kapitálem. Většina těchto firem je aktivních hlavně v přímém obchodě a nabídce služeb. Polských firem, které v Česku investují, je samozřejmě značně méně, ale je třeba podotknout, že Polsko je násobně větším investorem v Česku než Česko v Polsku. Je to přirozený efekt hlavně velikosti polského trhu, a tím pádem růstových možností polských firem. Polské firmy přirozeně láká geografická poloha a v neposlední řadě politická a podnikatelská stabilita a přívětivost, kterou český trh nabízí. Polští investoři se zajímají o tradiční průmyslová odvětví: strojírenské, elektrotechnické a petrochemické, ve kterých probíhají spíše aktivity spojené s nárůstem investic nebo reinvestic. Nové investice můžeme sledovat v sektoru luxury goods, ve kterém je Polsko tradičně silné, a v Česku z důvodu zvyšující se životní úrovně poptávka na toto zboží roste. Polské fi rmy jsou schopny kombinací příznivé ceny a vysoké kvality tuto poptávku uspokojovat. Dále můžeme značnou aktivitu polských firem sledovat také v sektoru finančním, potravinářském, stavebnictví nebo nabídce vysoce specializovaných služeb. Český trh je pro fi rmy z Polska dlouhodobě zajímavý, a proto lze nárůst jejich aktivity očekávat. Pro českého klienta je tento fakt pozitivní hlavně z pohledu bohatší nabídky zboží a služeb.
Děkujeme za rozhovor.
Text: redakce
Foto: archiv PAIH