Byznys

S korporátním pojištěním dnes přinášíme určitou míru jistoty

Štítky:

Olga Bědajanková je výkonnou ředitelkou společnosti SATUM CZECH s.r.o., která vznikla v roce 1997 jako univerzální makléřská pojišťovací společnost a velmi rychle zaujala na českém trhu významné postavení. Pod jejím vedením firma 10krát vyrostla. V roce 2022 firma oslavila 25. výročí existence a Olga 20. výročí působení ve firmě.

Již 20 let působíte v řídící pozici společnosti SATUM CZECH s.r.o. Jak se mění role ženy manažerky?
Za dvacet let se změnila celá společnost včetně podnikatelského prostředí. Změnil se přístup firem k okolí i k lidem, což se projevilo v celkové kultivaci vztahů a manažerského chování. Firemní procesy jsou více orientovány na lidské zdroje, zaměstnance a spolupracovníky. Více se diskutují otázky přirozeného genderového vyvážení, firemního zázemí a pracovních podmínek pro pracující ženy. Tématem jsou např. zkrácené úvazky pro pracující matky, které jsou nyní podpořeny i daňovým zvýhodněním. Dle mého názoru je jedením z důvodů změny v přístupu a myšlení skutečnost, že vedoucí pozice ve firmách zastává více žen, než tomu bylo právě před těmi dvaceti lety. Ženy jsou z podstaty obecně více empatické a přirozeně vnášejí do vztahů lidský přístup. Stále častěji se setkávám se vzdělanými, zkušenými manažerkami na vysokých pozicích napříč všemi obory, ať už se jedná o právo, finance, zdravotnictví, ale i strojírenství nebo informační technologie. Ženy jsou zastoupeny také v profesních organizacích a spolcích. Nejsem však zastánce jakýchkoliv kvót na počet žen ve vedení firem. Ve vyspělé moderně smýšlející společnosti je zavádění umělých řídicích prvků zbytečné.

Je nějaký rozdíl, jak vnímají potřebu kvalitního pojištění svých podnikatelských hodnot ženy a muži manažeři?
Kvalitní manažer přistupuje k řízení podnikatelských rizik vždy odpovědně, a to bez ohledu na to, zda se jedná o ženu nebo muže. Manažeři, kteří řídí velké podnikatelské subjekty, jsou profesionálové, kteří umějí vyhodnotit všechna rizika a jsou si vědomi důsledků svých rozhodnutí. Nemohu paušalizovat svůj názor na všechny, ale ze zkušeností vnímám jednotky případů, kdy muži přistupovali k pojistnému řešení více s nadhledem a lehkou mírou rizika. Naopak ženy jdou do většího administrativního detailu a více předvídají.

Podnikání je dnes o krizovém řízení. Jaké výzvy přináší dnešní doba a kam se bude podle Vás pojištění posouvat?
Náš obor je poměrně konzervativní, a jak vyplývá z podstaty pojištění, právě to by mělo v období nervozity na trzích přinášet určitou míru jistoty, pokud jsme tedy s dostatečným předstihem předvídali, připravili se a minimalizovali rizika právě vhodným druhem pojištění. Jestliže mám správně nastavený firemní pojistný program, nemusím se obávat nepředvídaných událostí, jako je např. živelní událost ve formě povodně, požáru nebo jiné události, a mohu se orientovat na řešení jiných problémů, kterým v dnešní době musíme čelit.

Současnost je charakteristická kromě velké volatility na všech úrovních také rychlostí, s jakou změny přicházejí, což je způsobeno propojením trhů a přístupem k informačním technologiím. Stejně jako v jiných oborech také v pojišťovnictví urychlila pandemie digitalizaci, automatizaci a on-line prodej, i když v porovnání s bankovnictvím máme ještě co dohánět. Změny v jiných průmyslových odvětvích se v konečném důsledku propisují také do pojištění, vznikají nová rizika, rozvíjejí se nové segmenty, jako je např. e-commerce. V oblasti korporátního pojištění vnímáme do budoucna fintech nástroje jako důležitou a podpůrnou součást naší práce.

Děkujeme za rozhovor.

Text: redakce
Foto: SATUM CZECH s.r.o.

Similar Posts