Veřejná správa

Korejské firmy dokončují projekty „včas a v rámci rozpočtu“

Štítky:

Jak je to s korejskými investicemi a firmami v Česku, v jakých oblastech působí a jaké jsou jejich atributy úspěchu. To jsou témata, o kterých jsme vedli rozhovor s korejským velvyslancem v Praze, J. E. panem Youngkim HONGEM.

Korea a Česká republika mají srovnatelný potenciál v oblasti inovativního průmyslu a obě země kladou velký důraz na export. Jaké příležitosti spolupráce se nabízejí českým manažerům a firmám?
Korea a Česká republika se vyznačují vysokým podílem zpracovatelského průmyslu a silnou závislostí na zahraničním obchodě. Proto musí obě země zvýšit inteligenci svého průmyslu, zlepšit šetrnost k životnímu prostředí, zvýšit přidanou hodnotu a rozšířit své exportní trhy, aby dosáhly trvalého růstu. Zejména spolupráce v oblastech, jako jsou jaderná energie, vodík, drony, umělá inteligence, elektromobily a léčiva, o které mají obě země zájem, slibuje do budoucna velký potenciál na úrovni podniků a institucí. Naše velvyslanectví a KOTRA Praha během roku pořádají různá obchodní setkání a fóra zaměřená na podporu dvoustranné hospodářské spolupráce v těchto oblastech. České firmy se mohou těchto akcí zúčastnit nebo získat podporu pro podnikání v Koreji prostřednictvím KOTRA Praha (www.kotrapraha.cz). Rozšíření spolupráce s Koreou představuje pro české firmy významnou příležitost k diverzifikaci trhů a zvýšení jejich konkurenceschopnosti.

Mezi společné zájmy patří mimo jiné uhlíková neutralita a energetická bezpečnost. Je možné realizovat v těchto oblastech vzájemně výhodné projekty?
Vezměte si například český závod Hyundai Motor, který je největším zahraničním investorem v České republice. Hyundai se stal první českou automobilkou, která v roce 2020 začala vyrábět elektromobily a v roce 2022 dosáhla cíle RE100, tedy získat veškerou energii pro závod z obnovitelných zdrojů. Hyundai Motor také plánuje do roku 2030 zvýšit podíl výroby elektromobilů na 70 % všech vozidel vyráběných ve svém českém závodě. Lze říci, že korejští investoři významně přispívají k přechodu České republiky od spalovacích motorů k elektromobilům a k dosažení uhlíkové neutrality. Korejské společnosti jsou globálně konkurenceschopné také v oblastech jaderné energetiky, vodíkových palivových článků a baterií pro elektromobily. Aktivní jednání s českým průmyslem v těchto oblastech mohou významně přispět k dosažení uhlíkové neutrality a zajištění energetické bezpečnosti České republiky.

Česká republika otevřela výběrové řízení na výstavbu nových jaderných bloků a korejská strana podala svou nabídku. Jaké jsou vaše zkušenosti s výstavbou a provozem jaderných bloků a jaké příležitosti mohou očekávat čeští subdodavatelé?
Země po celém světě se zajímají o jadernou energii jako o realistický způsob, jak dosáhnout uhlíkové neutrality. Mnoho jaderných projektů však čelí významným problémům s dodržováním harmonogramů a rozpočtů. Na rozdíl od toho je hlavní výhodou Koreje její schopnost dokončovat projekty „včas a v rámci rozpočtu“. Korea již 50 let nepřetržitě staví jaderné elektrárny doma i v zahraničí, což jí umožňuje mít silné dodavatelské řetězce a efektivní know-how v oblasti řízení. V České republice působí řada firem s dlouholetou tradicí a špičkovými technologiemi v jaderné energetice, včetně plzeňské Doosan Škoda Power, která vyrábí vysoce kvalitní turbíny pro jaderné elektrárny. Korejská strana uspořádala 13. května „Den partnerství Doosan“ a 27. května „Korejsko-české fórum o jaderném strojírenství a stavebnictví“ s českými partnery. Prostřednictvím těchto akcí Korea nabízí praktické a konkrétní možnosti spolupráce s českými společnostmi v celém ekosystému jaderných elektráren, zahrnující klíčová zařízení, jako jsou turbíny, až po konstrukci, stroje a elektřinu.

Česká republika je považována za bezpečné místo pro zahraniční investice, což dokazují i významné investice z Koreje. Co korejští investoři oceňují na českém ekonomickém prostředí?
Česká republika se může pochlubit živou demokracií, tržním hospodářstvím, právním státem a vysoce vzdělanou pracovní silou, což jsou pro zahraniční investory významné výhody. Korejské firmy, které již v České republice investovaly, proto mají zájem dále rozšiřovat své podnikání dalším investováním. Česká vláda podniká různé kroky k řešení nedostatku pracovních míst a jsem přesvědčen, že k přilákání dalších investic přispěje i výjimka pro Korejce v oblasti pracovních povolení.

Po pandemii covidu-19 se zdravotnictví a medicína dostaly do ještě většího strategického zájmu. Existuje v této oblasti nějaká spolupráce, a pokud ano, jak probíhá?
Pandemie zvýšila povědomí v České republice o vysoké kvalitě korejských zdravotnických prostředků a léčiv, včetně masek, diagnostických sad a antibiotik. Na českém trhu zdravotnických prostředků působí také korejské stomatologické firmy Osstem a Vatech, které mají své evropské centrály v Praze. V červnu loňského roku zorganizovalo korejské velvyslanectví ve spolupráci s agenturou KOTRA Korejsko-české fórum zaměřené na spolupráci v oblasti zdravotnictví. Této akce se zúčastnilo více než 30 společností z obou zemí, které se zabývají zdravotnictvím, a aktivně diskutovaly o vývozu léků a zdravotnických prostředků, certifikaci a technické spolupráci. Dne 20. června tohoto roku bude KOTRA v Praze také hostit lékařské setkání B2B. Věřím, že prostřednictvím těchto výměn a spolupráce Korea přispěje k diverzifikaci českého zdravotnického dodavatelského řetězce a ke zvýšení úrovně zdravotnických prostředků a služeb.

Děkujeme za rozhovor.

Text: redakce

Foto: fotoarchiv KPR Tomáš Fongus

Similar Posts