Byznys

V současnosti nevidím žádnou výhodu s přijetím eura pro občany a firmy

Štítky:

S jedním z nejzkušenějších podnikatelů, který firmu založil již v roce 1990, jsme si povídali o podnikatelském prostředí, byrokracii a přijetí eura. Jaké jsou jeho názory na tato témata, se můžete dočíst v rozhovoru s Cyrilem Svozilem, zakladatelem FENIX GROUP.

Jste jednou z prvních obchodních firem založených v roce. Od té doby se tržní prostřední změnilo, jsme součástí jednotného trhu Evropské unie, ale principy slušného podnikání by měly platit stále. Vidíte to obdobně?
Nejraději vzpomínám na 90. léta. Byl to čas obrovského entuziasmu a skutečné svobody. Překážky byly od toho, aby se překonávaly, a k tomu dokonce aktivně napomáhala na současné poměry velmi útlá veřejná a státní správa!

Primárně pozitivním krokem byl i náš vstup do EU, který odstranil celou řadu předsudků i překážek. Postupně se však EU začala proměňovat z relativně volného společenství států až do současné podoby velmi blízké organizaci bývalého Sovětského bloku. Původní služba a svobodný trh byly nahrazovány byrokracií a poručnictvím, z dříve svobodných občanů a firem se stále více stávaly figurky na šachovnici plnící se stále větší nevolí příkazy nezměrného množství mnohdy protichůdných nařízení a direktiv!

V současné době tak mohu označit podmínky pro podnikání historicky za naprosto nejhorší, svobodný trh kolabuje pod náporem nařízení a dotací, zákazník a jeho přání a tužby přestávají být důležité a musí se plně podřídit rozhodování „autorit“.

Působíte na evropském trhu již dlouhodobě a své produkty vyvážíte do více než 70 zemí světa. Jaké příležitosti Vám tento trh nabízí a jak se Vám daří na něm najít uplatnění?
Vstup do EU byl jednoznačně pozitivní asi do roku 2010. Potom se začala plně projevovat nová role EU včetně nezvladatelné byrokracie, cíleného rozbíjení tržní ekonomiky a zavádění prvků centrálního plánování a řízení doprovázeného dotační politikou. Poté, jako završení proměny EU, nastoupila nová zelená ideologie! Z uvedených důvodů tak i nám, bohužel, nezbývá, než dlouhodobý postupný přesun jádra našich aktivit do příznivějších podmínek. Rychlost se přitom bude řídit tempem pokračující byrokratizace struktur EU.

Česká republika je silně proexportní země a v podnikatelské komunitě se dlouhodobě diskutuje zavedení eura. Jaký je Váš názor na názor na vstup do eurozóny a přijetí eura?
V celé diskusi o přijetí či nepřijetí eura, kde se poměrně výrazně liší názory manažerů nadnárodních korporací od názoru českých vlastníků firem, chybí jeden pro mne zásadní argument. Vzdání se české koruny je hluboký zásah do naší samostatnosti a je vratný pouze za cenu obrovských nákladů. Proto by měl být učiněn pouze a výhradně v případě, že měnová zóna, do které vstupujeme, je úspěšným ekonomickým projektem s velkým potenciálem růstu zajišťujícím pozitivní ekonomický rozvoj ČR a životní úrovně jejich občanů. Při pohledu na výsledky eurozóny se však ukazuje, že růst a potenciál této ekonomické zóny je v posledních 15 letech jeden z nejnižších a významně rychleji rostou prakticky všechny ostatní ekonomické zóny napříč všemi kontinenty. Proto v přijetí eura v současnosti nevidím žádnou výhodu pro občany a firmy ČR.

Děkujeme za rozhovor.

Text: redakce
Foto: Jan Schejbal

Similar Posts