Byznys

Příprava na krizové situace je klíčovou součástí naší práce

Štítky:

Je stát připraven na krizové situace? Na toto aktuální téma jsme hovořili s Pavlem Švagrem, předsedou Správy státních hmotných rezerv, který nastavil transparentní prostředí, což se projevilo i v úspěšném zvládnutí krize s covidem-19.

Jste ústředním orgánem státní správy v oblastech hospodářských opatření pro krizové stavy a státní hmotné rezervy. Co si pod tím můžeme představit?
Správa státních hmotných rezerv (SSHR) ČR hraje klíčovou roli v zajištění připravenosti státu na krizové situace. Naším hlavním úkolem je zajišťování a správa státních hmotných rezerv, což jsou zásoby materiálů a surovin, které může stát využít v mimořádných situacích, jako jsou přírodní katastrofy, pandemie nebo jiné krize. Jedná se například o zásoby potravin, pohonných hmot, zdravotnického materiálu a dalších důležitých komodit. Kromě toho spravujeme systémy hospodářských opatření pro krizové stavy, což zahrnuje koordinaci a přípravu opatření, která mají zajistit plynulý chod ekonomiky a fungování klíčových sektorů v krizových momentech. Mimo to zajišťujeme také humanitární pomoc, a to například v souvislosti s válkou na Ukrajině. Unikátnost našeho úřadu vždycky prověří krize, tady je potřeba ale dodat, že to, co pořizujeme, je dáno požadavky krizových plánů jednotlivých ministerstev a pak také přidělenými finančními prostředky. Prostě připravenost na krize něco stojí.

Jaký význam má Váš úřad pro podnikatelskou sféru a jaká je vzájemná interakce?
Podnikatelská sféra je pro nás velmi důležitá, protože funguje jako partner v zajišťování krizových zásob a dodavatelských řetězců. SSHR spolupracuje s řadou firem při zabezpečování klíčových surovin a materiálů. Soukromé společnosti také přispívají svou expertizou a kapacitami v době krize, což umožňuje efektivnější reakci státu. Naše interakce probíhá nejen v rovině zabezpečení státních rezerv, ale i v oblasti krizového plánování a koordinace. Společně s podnikatelskou sférou vyhodnocujeme rizika a připravujeme strategie pro zajištění stability trhu a dodávek i v nepředvídatelných situacích. Tato spolupráce přispívá k posílení odolnosti celého hospodářského systému naší země.

Sklad SSHR s ropnými produkty.

Krizové řízení vyžaduje pravidelná cvičení a vzdělávání. Jak zajišťujete tuto připravenost?
Příprava na krizové situace je klíčovou součástí naší práce. Pravidelně organizujeme simulace krizových situací a cvičení, které zahrnují hlavně státní instituce a obce. Tato cvičení nám umožňují prověřit připravenost nárokovat a uvolňovat naše rezervy v krizi. Konkrétně letos v květnu jsme uspořádali cvičení „ZDROJE 2024“ a účastnili se ho vedle nás a dalších zástupců ministerstev třeba krizové štáby Kraje Vysočina a Libereckého kraje a také krizové štáby obcí s rozšířenou působností Nový Bor, Liberec, Moravské Budějovice a Jihlava. S ohledem na bezpečnostní situaci jsme letos poprvé také procvičovali fungování systému i za stavu ohrožení státu a válečného stavu. Takže dalším partnerem bylo i Krajské vojenské velitelství cvičících krajů. A co se týká vzdělávání, tak organizujeme vzdělávací kurzy nejen pro naše zaměstnance, ale pro celou veřejnou správu s cílem prohloubit jejich znalosti především krizové legislativy nebo konkrétních postupů tak, aby v případě různých typů krizí uměli rychle reagovat.

Děkujeme za rozhovor.

Text: redakce
Foto: archiv SSHR

Similar Posts