Mediální partnerství Mediální partnerství 2025

Ostrava přivítá odborníky z Oxfordu, Harvardu, Cambridge a dalších prestižních institucí na první mezinárodní konferenci o AI v medicíně

Multifunkční hala Gong v Dolních Vítkovicích bude hostit ve dnech 3. a 4. dubna 2025 dosud největší odbornou konferenci AdvanceMed 2025, která je první a svou mezinárodní šíří zároveň největším setkáním špiček ve využití AI, VR, robotiky a dalších moderních technologií ve zdravotnictví v Česku.

Nejnovější poznatky a zkušenosti z praxe budou prezentovat odborníci z neurologie, kardiologie, gastroenterologie, radiologie, neurochirurgie, farmakologie, patologie i specialisté na využití AI v boji proti stresu. „Propojení zavádění certifikovaných nástrojů umělé inteligence do klinické praxe s kvalitní digitalizací zdravotní dokumentace vytváří v České republice unikátní prostředí pro další inovace. Česko patří mezi top 10 zemí v Evropě v přístupu k inovativním léčivům. Tento trend je dle mého názoru klíčový i pro budoucí využití AI ve zdravotnictví, kde očekáváme výrazný rozvoj – od chytré diagnostiky snižující chybovost až po personalizovanou medicínu. Tyto technologie mají potenciál zefektivnit zdravotní péči a učinit ji dostupnější. Bez jasného leadershipu a koordinace aktivit to však nepůjde. Potřebujeme systematický přístup, který propojí všechny aktéry v oboru,“ řekl doc. MUDr. Ondřej Volný, Ph.D. FESO, FN Ostrava a LF OU, předseda České společnosti pro umělou inteligenci a inovativní digitální technologie v medicíně (CSAIM) ČLS JEP. Během dvou dní vystoupí desítky odborníků z Česka, Slovenska, Velké Británie, Francie, USA a Austrálie. Účastnit se budou také ředitelé nemocnic z Česka i Slovenska.

Hlavního partnerství konference se ujala skupina AGEL. „Naše nemocnice AGEL Nový Jičín aktuálně využívá osm AI nástrojů v rámci klinické praxe, a to v odbornostech radiologie, gastroenterologie, diabetologie a onkologie. Už teď domlouváme testování dalších AI nástrojů, které by se měly zaměřit na screening plic, prostaty, a další AI nástroj pak pro radioterapii. Významně se to projeví v ještě kvalitnější péči o naše pacienty,“ přiblížil plány nemocnice AGEL Nový Jičín její ředitel MUDr. Jakub Fejfar, LL.M.

Moravskoslezský region je první v republice, kde AI využívají všechny krajské nemocnice k diagnostice rentgenových snímků. Jedná se o nemocnice v Krnově, Opavě, Frýdku-Místku, Třinci, Karviné a Havířově. Ve větší míře ji využívá Fakultní nemocnice v Ostravě, která pomocí AI například monitoruje srdeční aktivitu nebo pomáhá při analýze zobrazovacích metod u pacientů s cévní mozkovou příhodou. Na úrovni Ministerstva zdravotnictví byla také zřízena expertní skupina, která se zaměřuje na analýzu současného využití AI v nemocnicích.

„Zaznamenávám obrovský zájem nemocnic po celém Česku o konzultace ohledně implementace AI do zdravotnického provozu. I samotná účast českých a světových odborníků na konferenci AdvanceMed 2025 ukazuje na rostoucí trend umělé inteligence v českém zdravotnictví, který přispívá k modernizaci a zefektivnění zdravotní péče,“ doplnil Ing. Adam Gřunděl, MBA, konzultant AI z Ministerstva zdravotnictví.

Kompletní program: https://advancemed.cz/

Mgr. Naďa Chattová, tel: +420 736 531 254, mail: info.csaim@gmail.com
manažerka komunikace České společnosti pro umělou inteligenci a inovativní digitální technologie
v medicíně (CSAIM) ČLS JEP

Similar Posts