Mgr. Ing. David Steiner, MBA, Ph.D., působí jako jednatel společnosti Steiner, která je českou softwarovou firmou. Společnost byla založena v roce 1991 a zabývá se tvorbou zdravotnického programového vybavení pro nemocniční zdravotnická zařízení. Software společnosti Steiner se používá ve více než čtyřiceti zemích světa.
Působíte na trhu přes třicet let a máte tak možnost sledovat digitalizaci v českém zdravotnictví. Na jaké úrovni se digitalizace nachází a jaké vidíte příležitosti?
Za poslední roky vzniklo několik analýz, které stav digitalizace popisují. Vznikají dílčí projekty v rámci jednotlivých nemocnic, kde se investují evropské peníze do lokálních a duplicitních projektů. Chybí centrální státní služby a standardy. Řada projektů poslední doby byla úspěšných, např. eRecept, eNeschopenka a očkování, ale další na ně navazují jen pozvolna.
Stát potřebuje jeden centrální registr pacientů, propojený s registrem obyvatel, kde by byly základní informace o pacientovi. Dále je nutno vytvořit centrální registr zdravotnické dokumentace – v základu chronické a anamnestické údaje, výskyt pacienta ve zdravotnických zařízeních, a postupně budovat dále.
Lidé by jistě uvítali národní portál pacienta, ve kterém by mohla být řada služeb, např. prohlížení vlastní zdravotnické dokumentace, objednávání na zdravotní služby nebo hodnocení kvality péče. Lze tam ale budovat i sofistikovanější řešení jako virtuální triáž, která odfiltruje jednoduché případy a nasměruje pacienta k další péči, nebo personalizovanou prevenci.
Na jakých projektech právě pracujete?
Naše aktuální nejvýznamnější projekty jsou implementace nemocničního informačního systému pro Masarykův onkologický ústav v Brně (MOÚ) a FN Bulovka. V MOÚ se jedná o rozsáhlý projekt, který zahrnuje nejen klinický systém, ale také laboratoře, radiologii, lékárnu, digitální archiv a dodávku hardware.
MOÚ je špičkové zdravotnické zařízení, které má vysoké nároky na digitalizaci ošetřovatelské péče, celého workflow chemoterapie, radioterapie a dalších činností. Využívá některé progresivní postupy v automatizaci činností, např. na základě dotazníkového šetření se stanoví ošetřovatelská diagnóza, ze které se potom generují úkony do plánu péče. Důležitá je také jeho vědecká a výzkumná činnost, což zahrnuje specifické požadavky pro evidenci klinických studií a banku biologického materiálu.
Významný je také transplantační projekt TRIMMUS ve spolupráci s fakultní nemocnicí v Oslu v Norsku a navazující projekty v Holandsku, Portugalsku a Singapuru.
Můžete uvést praktický příklad, kdy zdravotnické zařízení efektivně využívá Vaše programové vybavení?
Vyvíjíme specializované informační systémy pro klinické laboratoře a transplantační imunologii. Tyto systémy pomáhají národním registrům dárců krvetvorných buněk a jejich laboratořím ve více než 40 zemích světa budovat bezpapírové pracovní postupy pro výběr globálně nejvhodnějšího dárce, tedy mezinárodní integrace i digitalizace na národní úrovni. Např. ve Finsku poskytujeme portálová řešení jak pro dárce, tak pro spolupracující nemocnice. Výběr dárce probíhá pomocí prediktivních algoritmů, které počítají pravděpodobnost dosažení požadovaných laboratorních výsledků ještě předtím, než byly objednány. Lze tak ušetřit peníze a zejména čas, který je kritický pro pacienta a jeho šanci na uzdravení.
Děkujeme za rozhovor.
Text: redakce
Foto: Steiner, s.r.o.