Byznys

Kde nefungují standardní tržní mechanismy a vláda práva, tam existuje riziko podnikání

Štítky:

Petr Kolář je absolventem oboru vědecké informace a knihovnictví na FF UK a jako druhý obor studoval etnografii a folkloristiku. Následně profesně působil jako výzkumník, diplomat a poradce pro mezinárodní obchod. Spolupracuje s americkou advokátní kanceláří Squire Patton Boggs působící v Praze.

Působil jste v soukromém byznysu se zaměřením na mezinárodní vztahy. Jaké jsou rizikové oblasti pro české firmy? Na co by si měli dát manažeři při návštěvě těchto oblastí pozor?
Rizikové jsou všechny země, kde nefungují standardní tržní mechanismy a vláda práva. Někdy se může zdát, že dělat business tam, kde stačí správné známosti a schopnost „nějak si to zařídit”, jsou atraktivnější. Jistě, nezdržují vás pravidla a můžete obratem vydělat velké peníze, ale také můžete o velké peníze šmahem přijít a práva se nedovoláte. Platí tam rovnítko mezi „high revenue” a „high risk”.

Obecně platí, že než se pustím do podnikání v zahraničí nebo se zahraničními partnery, měl bych vědět, do čeho jdu. Vyhodnotit pro a proti. Nenechat se strhnout vidinou rychlého zisku a pak volat o pomoc. Možnosti našeho státu pomáhat našemu businessu, který se dostane do úzkých v některých geopoliticky složitých oblastech, jsou velmi omezené.

Mohou inovace v českém obranném průmyslu znamenat i přínos pro civilní sektor?
Samozřejmě. Bylo to tak vždy. Dokud bude lidstvo lidstvem, bude platit staré dobré latinské rčení, že chceš-li mír, připravuj se na válku. Obranný průmysl nemá obvykle problémy s financováním R&D, což se o běžném vědeckém výzkumu rozhodně říct nedá. Díky inovacím a vývoji různých technologií potřebných pro naši obranu, ať už konvenční, nebo v kyberprostoru, se posouvají celá průmyslová odvětví. Platí, že Fukuyamou předvídaný konec dějin nenastal a liberální demokracie nejen v celosvětovém měřítku nezvítězila, ale má mnoho mocných nepřátel. Nechceme-li, aby naše svobodná a na demokratických pravidlech postavená společnost byla vymazána z povrchu zemského, musíme svou civilizaci a způsob života umět bránit. Proto musíme investovat do své obrany a být ve vývoji moderních technologií napřed před režimy a mocnostmi, které demokracii nenávidí. A ano, těží z toho nakonec i civilní sektor.

České firmy začínají úspěšně pronikat na americký trh. Jaké zde vidíte příležitosti a jaká jsou jeho specifika?
Ano, je to tak. Stále více českých firem proniká na americký trh a přibývá českých investorů, kteří v USA nacházejí zajímavé příležitosti. Amerika je zemí nekonečných možností a business se tam dá dělat velmi férově. Američané mají rádi princip „win win” a dokáží ocenit tah na branku.

Příležitosti jsou nepřeberné. Od energetiky, dopravy, zdravotnických zařízení a výbavy přes těžební a obranný průmysl po pivovarnictví či umělou inteligenci. Máme naše firmy rozprostřené po mnoha státech Unie a v různých sektorech. Jsme v Silicon Valley, v Texasu, Nebrasce, Michiganu, Kansasu, Pensylvánii, státu NY, v Bostonu v Massachusetts, v Západní Virginii, Severní Karolíně… Prostě všude, kde jsou příležitosti, je dokáží čeští podnikatelé nalézt.

Dobré je vědět, že i když jsou USA federací, ne ve všem platí federální zákony a různé státy mají rozdílná pravidla. Platí také, že velká města na východním a západním pobřeží jsou jiná Amerika než středozápad a že v některých jižanských státech musíte volit zcela jiný přístup než na severu.

Rozhodně ale doporučuji, a to platí pro celé území Spojených států, mít dobré právníky a zajištěné financování. A pokud už v USA podnikáme nebo investujeme, tak pozor na daně. Daňové delikty jsou zločinem téměř se rovnajícím vraždě.

Děkujeme za rozhovor.

Text: redakce

Foto: Martin Malý

Similar Posts