Michal Bystroň je spolumajitel stavební firmy Bystroň Group a.s., jehož stavby jsou vidět nejen v Moravskoslezském kraji. Specializuje se na občanskou vybavenost a rekonstrukce. V současné době dokončuje i vinařství v Pavlově. Firmu vybudoval od nuly a jeho stavby získaly řadu ocenění. Je nekompromisním sportovcem, zastáncem zdravého životního stylu a optimistou, který prosazuje společenskou odpovědnost.
Pane Bystroni, vaše firma Bystroň Group a.s. je ve stavební branži známá především výstavbou občanské vybavenosti a revitalizací staveb. Budujete či obnovujete byty pro lidi a každý domov má svůj příběh. Jaká je vaše role v budování „domova” pro víno, vinařství Přátel Pavlova?
Musím se přiznat, že víno piji jen svátečně a samozřejmě především z vinařství Přátelé Pavlova. Jsem takový sváteční vinař. S Pavlem Müllerem jsme před pár lety, když ještě dělal pilota vrtulníku u záchranky kousek od naší fi rmy, seděli u mě v kanceláři a on si postěžoval na trable s přípravou výstavby nového vinařství v Pavlově. Měl zajímavý návrh od významného českého architekta Marka Štěpána. Když jsem s tímto projektem přišel na firmu, a to i přesto, že je vinařství od nás z Ostravy daleko, tak to u nás na firmě vzbudilo pozitivní odezvu, neboť představa spolupráce s tímto architektem byla pro nás zajímavá. Ředitel fi rmy, a dnes i můj společník, se toho s velkou chutí ujal. I přesto, že jsme se zúčastnili výběrového řízení,
kde jsme zvítězili, byla cena pro nás na hraně. Ale řekli jsme si, že spolupráce s vinařstvím a architektem Štěpánem bude pro nás radostí. A ta nás i přes spoustu nečekaných komplikací provázela celou výstavbu, a tak budeme moci na začátku července předat tuto stavbu investorovi a s radostí vinařství otevřít.
Jak se říká, ve víně je pravda. Je to tak, že stavební a developerské vize vznikají při sklence dobré Műllerky, nebo je tomu jinak?
Naše spolupráce vznikla trochu jinak než u vína, a to zklamáním Pavla Müllera ze spolupráce s předchozí stavební firmou. Věřil asi, že když stavbu bude realizovat člověk, kterého dobře zná, tak to bude více pod kontrolou. To propojení bylo, jak jsem již řekl, spíše ve jménu architekta, se kterým jsme chtěli spolupracovat. Obchodně a vzdálenostně by jinak tato zakázka nebyla pro nás zajímavá. Jelikož však znám i životní příběh Pavla Müllera, kterého si velmi vážím, tak ta vize spíše vychází ze vzájemného lidského pochopení a úcty k jeho snahám v Pavlově, kde se mimochodem jako přistěhovalec zasloužil o rozvoj obce a dnes je dokonce místostarostou.
V současné době připravujete v Ostravě nový developerský projekt, tzv. Nové Lauby. Prozradíte nám, na co se mohou lidé těšit?
Občané se mohou těšit na celkem zdařilý blok pěti vchodů se zajímavým atriem a vzrostlou zelení. To bude pro nás logistický oříšek, ale těším se na to. Byty budou zaměřeny pro mladší a startující rodiny, budete to zajímavé bydlení v centru Ostravy. Na jedné straně s kavárnami na Masarykově náměstí a na druhé straně s přírodou Černé louky s návazností na nový kampus Ostravské univerzity. Většina bytů může být zajímavá pro studentské bydlení. Na projektu, i když to zatím nevypadá, usilovně pracujeme v rámci podepsané smlouvy a věřím, že tyto byty a jejich obyvatelé oživí historické centrum Ostravy.
Děkujeme za rozhovor.
text: redakce
foto: archiv Bystroň Group a.s.