„Jsme součástí kritické infrastruktury Česka. Naším úkolem je být stabilním pilířem české ekonomiky za jakékoliv situace. To je naše priorita a touto perspektivou se díváme na naši každodenní práci i budoucnost,“ říká Tomasz Wiatrak, generální ředitel skupiny ORLEN Unipetrol.
Svět v posledních letech přináší řadu dříve nečekaných výzev. Nezdá se Vám?
Jsem rád, že na ně v naší skupině umíme rychle a účinně odpovídat. Nelze být na vše dopředu připraven, ale je důležité být schopen nastalou situaci efektivně vyřešit. Dokázali jsme zajistit kontinuitu výroby a dodávek pohonných hmot na český trh během pandemie a daří se nám to i letos, kdy zažíváme globální geopolitickou krizi.
Česko aktuálně řeší odklon od ruské ropy. Zvládnete přechod na jinou ropu?
V našich rafinériích zpracováváme 16 různých druhů ropy z desítky zemí světa například z USA, Afriky, Severního moře, Saúdské Arábie, Kazachstánu, Ázerbájdžánu apod. Desítky dalších typů jsme v posledních letech úspěšně otestovali. Ústup od ruské ropy tedy technologicky zvládneme, což je zásadní informace pro zajištění energetické stability Česka.
Do roku 2050 plánujete mít nulové emise. Jak toho dosáhnete?
I tak tradiční průmysl, jako je náš, může být udržitelný, inovativní a časem i emisně neutrální. Cesta k emisní neutralitě samozřejmě není jednoduchá, ale volbou správných nástrojů můžeme tohoto ambiciózního cíle dosáhnout. Prvním krokem k tomuto cíli bylo přijetí strategického rozvojového plánu do roku 2030.
Na jaké oblasti jste se v něm zaměřili?
Klíčem k dosažení emisní neutrality bude především dekarbonizace, snížení energetické náročnosti naší výroby a cirkulární ekonomika, tedy důraz na obnovitelné zdroje a recyklaci dříve nevyužívaného plastového nebo organického odpadu. Zavedeme také pokročilá biopaliva a bezemisní produkty, jako je například zelený vodík. Celkově chceme do roku 2030 do zelených projektů investovat 30 miliard korun a do digitalizace dalších pět.
Jaké máte vodíkové plány?
Letos otevřeme první vodíkové stojany na našich čerpacích stanicích Benzina ORLEN v Praze na Barrandově a v Litvínově. Do roku 2030 vybavíme vodíkem 28 stanic v Česku a 26 na Slovensku. Vodíková infrastruktura tak bude k dispozici ve velkých městech a na významných dopravních tepnách a bude zajištěno napojení obou států na okolní země.
S kým spolupracujete na rozvoji vodíkové elektromobility?
Spolupráci rozvíjíme s obchodními partnery, jako je třeba Toyota nebo Pražská plynárenská, a s místními samosprávami či akademickou sférou. Podepsali jsme memoranda o spolupráci s Prahou, Středočeským krajem, Ústeckým krajem a Brnem. A s dalšími subjekty vedeme čilou diskuzi.
Děkujeme za rozhovor.
Text: Vít Ruprich
Foto: archiv ORLEN Unipetrol