Byznys

Největší střešní fotovoltaika v centru Prahy byla výzvou

Štítky:

Kamil Čermák vystudoval VŠE a Erasmus University Rotterdam. Působil jako reportér a moderátor v České televizi a následně jako mluvčí a poradce ministra průmyslu a obchodu. Od roku 1995 vystřídal několik vedoucích manažerských pozic ve společnostech Czech Telecom, České Aerolinie, BM Management (private equity), ČEZ Polska a v letech 2012 až 2016 řídil mediální dům Economia. Od roku 2016 je předsedou představenstva a generálním ředitelem ČEZ ESCO. Kamil Čermák je člen správní rady Aliance pro bezemisní budoucnost a předseda představenstva Svazu moderní energetiky. Dále je členem Kolegia Paměti národa organizace Post Bellum a také zakládajícím členem PR Klubu s kartou 002.

Letos v srpnu začala Kongresovému centru Praha dodávat bezemisní elektřinu největší fotovoltaická elektrárna v centru města. Fotovoltaika od ČEZ ESCO velká jako fotbalové hřiště je součástí jednoho z největších českých projektů energetických úspor. „Podle pokračujícího zájmu zákazníků vidíme, že synergie a efektivita tohoto ukázkového úsporného projektu byla hozenou rukavicí pro další majitele podobných objektů. Potenciál úspor v českých veřejných budovách odhadujeme na 20 miliard korun ročně,“ říká Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO, největšího českého hráče v oblasti energetických služeb a nové energetiky.

Panely jsou na místě, elektrárna na střeše Kongresového centra Praha vyrábí. Čím se tato stavba vymykala tomu, na co jsou Vaše týmy zvyklé?
Určitě svou velikostí. Výkon kolem 1 megawattu a více než dva tisíce instalovaných panelů, to bylo něco, co jsme do té doby nedělali. Fotovoltaika na Kongresovém centru byla společně s tou na střeše centrálního skladu řetězce Billa v Modleticích skutečně první v řadě. Od té doby se možnosti i pohled zákazníků posunuly a dnes už zaznamenáváme podobných poptávek více.

Stavět podobnou elektrárnu téměř v centru Prahy není určitě jednoduchá věc…
Máte pravdu, byla to opravdu velká škola. Naši projektanti museli několikrát dokázat, že celá instalace nebude mít vliv na okolní prostředí. Zkouškami na vzorku panelů umístěných na střeše třeba dokazovali, že fotovoltaika neoslní nejen nikoho v blízkém okolí, ale třeba ani návštěvníky několik kilometrů vzdálené Petřínské rozhledny.

Bylo pro Vás výhodou, že jste v podstatě navazovali na EPC projekt, který probíhá v KCP už sedmým rokem?
Určitě bylo znát, že jsme tu nezačínali od nuly. Dobrou práci tady už předvedli kolegové z firmy Enesa, člena skupiny ČEZ ESCO, kteří si v EPC projektu energetických úspor se zárukou získali důvěru KCP jejich garancí přímo ve smlouvě. Šlo skutečně o důkladnou energetickou generálku, protože technologická zařízení se tu od konce 70. let 20. století v podstatě nezměnila. Enesa vsadila na technologickou provázanost jednotlivých kroků a maximální využití synergií mezi vytápěním a vzduchotechnikou. Stoprocentně se tu potvrdilo, že nejlevnější energie je ta, která se nespotřebuje.

Pomohla Vám zakázka u KCP k dalším objednávkám?
Především jde o dobrou reklamu pro moderní energetická řešení. Fotovoltaika na střeše přispěje k dalším úsporám v provozu budovy KCP a snížení uhlíkové stopy objektu. Dobré reference jsou určitě lákadlem pro další firmy a obce, chtějí si zkrátka zkusit, jak to bude fungovat u nich. Podle pokračujícího zájmu zákazníků vidíme, že synergie a efektivita podobných projektů, jako je ten v Kongresovém centrum Praha, jsou hozenou rukavicí pro další majitele podobných objektů.

Staré zářivky v uměleckých svítidlech od předních českých sklářů nahradila designová LED svítidla, která jsou energeticky daleko úspornější a umožňují plynulou regulaci intenzity osvětlení.

Říkal jste, že dnes už nejsou větší střešní fotovoltaiky ničím neobvyklým. U jakých zákazníků jste takové větší elektrárny postavili?
Fotovoltaické elektrárny určitě patří k největším našim společným projektům se Škoda Auto. Fungují už na pěti budovách servisního centra automobilky v Kosmonosech a vznikají také na střechách ŠKODA Parts Centra i logistických budov poblíž hlavního závodu automobilky v Mladé Boleslavi. Velké instalace máme za sebou na střechách výrobce autosoučástek Aisan, nákupního Centra Černý Most nebo centrály Komerční banky. Zajímavou formou carportu, zastřešeného parkoviště, jsme přispěli k dekarbonizaci České zbrojovky v Uherském Brodě.

Jak velký je podle Vás trh úsporných řešení v Česku?
Jen v segmentu veřejných budov ho odhadujeme na 20 miliard korun ročně.

Co firmy a obce dnes z nabídky energetického menu chtějí nejvíce?
Musím potvrdit, že vyletěl zájem o energetiku, se společnými jmenovateli: bezpečná, soběstačná a obnovitelná. Firmy si uvědomují, že je nutné být energeticky soběstačnější a současně vyhovět požadavkům bank, které při financování akcentují klimatické a environmentální parametry.

Proč bych si jako zákazník měl vybrat právě ČEZ ESCO?
Naše skupina zastřešuje přes 20 různě zaměřených společností. Společně umí nejen navrhnout, ale také provést u zákazníka komplexní dekarbonizaci. U velkých firem je to běh na dlouhou trať a my jim celou dobu chceme a dokážeme být spolehlivým průvodcem.

Děkujeme za rozhovor.

Text: redakce
Foto: ČEZ ESCO

Similar Posts