Byznys

Vizionář hledající synergie ve výrobě a digitalizaci procesů

Štítky:

Tomáš Budník je český vizionář, který má cit pro propojování tradiční průmyslové výroby s digitalizací a automatizací. Působil ve vysokých manažerských pozicích telekomunikačních firem, než se rozhodl jít vlastní cestou. Je zakladatelem investiční skupiny Thein zaměřující se na firmy v oboru průmyslu, ICT a kyberbezpečnosti.

Jaké jsou hlavní aktivity investiční skupiny Thein v oblasti průmyslu?
Thein Industry, Průmyslová část skupiny Thein, se od počátku zaměřuje na strojírenskou výrobu v segmentu kolejových vozidel. Tím, jak rosteme, získáváme i další kompetence, a to jak v dalších odvětvích „dopravy“, tak v nových segmentech, zejména ve zpracovatelském průmyslu a ve strojírenství pro energetiku. Do nového roku 2024 jsme navíc vstoupili novou akvizicí společností Top Alulit i do oboru slévárenství, ale pořád držíme orientaci na pro nás klíčové oblasti průmyslu. Nicméně tato akvizice nám umožňuje zvýšit naši kapacitu a kompetence pro výrobu a zpracování, což pro nás spolu s pevným základem v oboru strojírenství a inovativním přístupem k vývoji produktů znamená, že získáme přístup k novým zákazníkům i trhům. Zvyšujeme tím i celkový obchodní potenciál Thein Industry.

Segment výroby kolejových vozidel zažívá boom, na kterém se podílejí i firmy z Vaší skupiny. Přibližte jejich priority a záměry.
Zaměřujeme se jak na prvovýrobu a spolupráci s českými, tak zahraničními výrobci kolejových vozidel, ale jsme také silní v oblasti náhradních dílů a dodávkách pro opravny i servis výrobců v celé střední a východní Evropě. Loni jsme vstoupili na polský trh, kde jsme začali pronajímat nákladní lokomotivy a aktivně se díváme i na další příležitosti v tomto segmentu. Naším cílem je stát se významným partnerem pro servis, opravy a pronájem lokomotiv české výroby na polském trhu. Železniční doprava v Polsku významně roste a nabízí obrovský potenciál pro expanzi a inovace. Zároveň chceme rozšiřovat spolupráci s dalšími výrobci i opravnami, chceme rozšířit naši výrobu o nové komponenty z hliníku a využít kapacity sléváren, experimentujeme s 3D tiskem. Hledáme neustále synergie ve výrobě i produktech a pokračujeme ve zvyšování efektivity formou digitalizace procesů.

Vaše manažerské zkušenosti vycházejí z prostředí telekomunikací a ICT, takže Vaše zaměření i na oblast kybernetické bezpečnosti jistě není náhodné.
Osobně vidím obrovskou synergii mezi naší průmyslovou a digitální částí. Jsme jeden z mála subjektů na českém trhu, který reálně pilotuje privátní 5G sítě, které jsou klíčovou komponentou moderní digitální infrastruktury (jsou schopny nahradit jak IT, tak OT infrastrukturu, tj. wifi a kabeláže) a které zaměřujeme právě na oblasti Industry 4.0, digitalizaci výroby a logistiky. V letošním roce by měl také začít platit nový zákon o kybernetické bezpečnosti, známý pod zkratkou NIS2. Ten se dotkne rozhodně všech výrobců dopravních prostředků a jejich dodavatelského řetězce. V naší společnosti Thein Security máme kompetence firmám nejen poradit s implementací všech legislativních požadavků, ale pomoct jim s realizací všech bezpečnostních pravidel, opatření a provozu. Sami provozujeme dohledové centrum kybernetické bezpečnosti 24/7 (SOC) a patříme v ČR mezi špičku bezpečnostních expertů. Výrobní a průmyslové firmy se stávají stále častějšími cíli kybernetických útoků v souvislosti s digitalizací a průmyslem 4.0. Je tedy nezbytné, aby i výrobní podniky byly o krok napřed v ochraně svých procesů, dat a konkurenceschopnosti v průmyslu 4.0. My s tím operujeme už několik let a našim portfoliovým společnostem se snažíme zajistit nejvyšší možnou ochranu.

Stejnou kompetenci máme ještě např. i v oblasti ESG (nefinančního reportingu), kde zavádíme nástroje pro řízení a automatizaci ESG reportingu.

Jaké příležitosti vidíte ve spolupráci s českými univerzitami v oblasti aplikovaného výzkumu?
Nabízíme jak piloty, proof of concept analýzy, jsme velmi otevření testovat nové technologie a nápady.

Chceme být nápomocni maximálnímu využití veškerého výzkumu i všech inovací, které na univerzitách i malých a středních firmách vznikají. Stále více si uvědomujeme možnost synergií v oblasti spolupráce
s univerzitami, a to z pohledu oboustranného transferu know-how, tak zejména optimálního využití kapacit, kdy univerzita nabízí prostor pro realizaci tvůrčích a inovativních projektů, které mohou být následně realizovány v komerčním prostředí našich průmyslových závodů.

Právě zmíněné efektivní přemostění prostoru univerzit s tím komerčním je klíčem k maximálnímu zhodnocení duševního vlastnictví, které u nás vzniká. A právě naše praktická zkušenost a těsná blízkost průmyslovým zákazníkům vytváří pro univerzity zajímavý prostor. Ideálně k samofinancování z prodeje duševního vlastnictví.

Zatím se snažíme mapovat příležitosti, které např. vyjmenovává spolek Transfera ve své přehledné databázi, na čem jednotlivé univerzity pracují a k čemu by rády přizvaly komerční firmy.

Věříme, že lepší uchopení a zhodnocení práce s duševním vlastnictvím posune Českou republiku na prvorepublikové pozice šesté ekonomiky světa a staneme se tak technologickými lídry.

O vytváření kreativního prostředí se snažíme i ve středoškolském prostředí (SŠ informatiky, Čichnova Brno a diskutujeme s několika dalšími).

Děkujeme za rozhovor.

Text: redakce

Foto: Thein Industry

Similar Posts