Elektrochemická společnost Bochemie nedávno představila řadu inovativních bateriových úložišť, která brzy uplatní ve vlastním provozu. I díky nim sníží svoje náklady na energie o téměř dvě třetiny, jak vysvětluje člen představenstva Bochemie David Vodička.
S nepředvídatelností trhu s energiemi se potýkají výrobní firmy, velké veřejné budovy i jakákoliv jiná zařízení s vysokou spotřebou. Jaká byla výchozí situace Bochemie?
Vyrábíme dlouhou řadu chemických přípravků pro domácnosti i profesionální využití a také komponenty průmyslových baterií naší německé dceřiné firmy GAZ. Jedná se o energeticky velmi náročnou výrobu, v referenčním roce 2020 si tak provoz našeho závodu v Bohumíně vyžádal celkem 21,4 GWh elektřiny a plynu. Je pro nás tedy zásadní tuto nákladovou položku výrazně omezit, a to o vyšší desítky procent.
K tomu ovšem nestačí jen vyměnit okna a na střechu instalovat fotovoltaiku. Je třeba uplatnit celý soubor opatření zaměřených jak na úspory, tak na výrobu vlastní energie. Což předpokládá velmi detailní představu o tom, kde a jak se energie spotřebovává. A v neposlední řadě potřebujete velké know-how co se uplatnitelných technologií a jejich provázané implementace týče.
Kde tedy začít?
Potřebujete partnera, který se vašemu provozu bude dlouhodobě věnovat. Pro nás je to již devět let společnost Amper Savings, jejíž odborníci nejprve provedli detailní audit stavu a potřeb našeho provozu, načež navrhli řadu jednodušších změn dosažitelných bez velkých finančních nákladů. Tato první fáze trvala zhruba pět let a přinesla snížení nákladů na energie o 2,4 milionu korun v tehdejších cenách.
Další patření jsme financovali formou Energy Performance Contractingu (EPC) neboli splácením z garantovaných úspor. Kromě jiného jsme pořídili mnohem účinnější zdroj páry a kogenerační jednotku, která nám vyrábí teplo i elektřinu zároveň. Modernizovány byly rozvody tepla i páry a rozšířili jsme dispečink naší energetiky.
Kolik tato opatření stála a do jaké míry se vyplácí?
Investice o objemu 56,4 milionu korun se měla vrátit do deseti let. V důsledku války na Ukrajině, vysoké inflace a dalších okolností však začaly stoupat náklady na energie i ceny vstupních materiálů. Finanční přínos popisovaných opatření se tak oproti předpokladu zvýšil téměř 2,5krát. Jen loni jsme ušetřili 12,7 milionu korun, což je částka blížící se čtvrtině investičních nákladů.
To zní velmi dobře, vaše plány jsou ale mnohem ambicióznější.
Ano, spotřebu elektřiny a plynu chceme dále srazit na zhruba 40 procent referenčních hodnot. Instalujeme proto fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 750 kWp, a především příští rok spustíme bateriové úložiště GAZ Energy, tedy dodané naší dceřinou společností. Jeho celková kapacita bude činit 2,96 MWh.

Do něj budete ukládat přebytky z fotovoltaiky?
I k tomu se takový systém dobře hodí, jeho využití je ale mnohem širší. Jedním uplatněním je takzvaný load-shifting čili přesouvání zátěže. Baterie se přes den nabijí a uloženou energii uvolní v době, kdy jsou tržní ceny elektřiny nejvyšší. Dále nám bude úložiště sloužit k peak-shavingu neboli omezování výkonových špiček, a také je budeme v podstatě pronajímat provozovateli distribuční sítě pro služby výkonové rovnováhy neboli SVR, tedy vyrovnávání odchylek způsobených například výrobou z obnovitelných zdrojů.
Spuštění fotovoltaiky a úložiště nám tak přinese téměř 14 milionů korun ročně a vydělá dalších více než 18 milionů korun za rok poskytováním SVR. O námi vyvinuté technologie a know-how se přitom chceme podělit nejen s jinými firmami, ale také s municipalitami a veřejnou správou. Byli bychom velmi rádi, kdyby modernizace našeho provozu v Bohumíně posloužila jako inspirace či dokonce vzor všem, kdo chtějí dosáhnout podobně vysokých úspor a nezávislosti na trhu s energiemi.
Děkujeme za rozhovor.
Text: redakce
Foto: Bochemie a.s.