Centrum kardiovaskulární péče v Brně se specializuje na vyšetření, léčbu a trvalé odstranění arytmií a patří mezi špičkové pracoviště využívající moderní a digitální technologie. O tom, co centrum klientům nabízí, jsme si povídali s jeho výkonnou ředitelkou Mgr. Veronikou Bulkovou, Ph.D., která se věnuje i pedagogické a výzkumné činnosti.
Nedávno jste převzala ocenění za 1. místo v soutěži NEJLEPŠÍ NEMOCNICE ROKU v kategorii specializovaná centra pro kardiologickou ambulanci i lůžkové oddělení Centra kardiovaskulární péče v Brně. Co to pro Vás znamená?
Toto ocenění je pro nás velikou odměnou, ale zároveň i závazkem. Závazkem, abychom v našem úsilí pokračovali a udrželi kvalitu péče, kterou poskytujeme. Klíčovou oblastí našeho zaměření je arytmologie se specializací na léčbu fibrilace síní. Věříme, že kvalitní zdravotnická péče je založena na kombinaci odbornosti, inovace a lidského přístupu, který je pro nás nejdůležitější. Je prioritou nejen našeho odborného týmu lékařů, ale i všech ostatních pracovníků našeho týmu včetně nelékařských profesí, bez nichž by poskytování naší komplexní péče bylo nemyslitelné. Psychická pohoda pacientů je polovinou úspěchu na cestě k uzdravení.
S čím k Vám pacienti nejčastěji přicházejí?
Pacienti se k nám většinou dostanou na základě symptomů, které vnímají jako např. bušení či přeskakování srdce nebo náhlé ztráty vědomí. Díky tomu, že máme i vlastní telemedicínské centrum (MDT – Mezinárodní centrum pro telemedicínu), jsme schopni pacienta, ještě před tím, než k nám fyzicky přijde, odborně vyšetřit z pohodlí domova. Na základě popsaných obtíží mu domů zašleme EKG přístroj, který nám pomůže s diagnostikou arytmie, kterou pacient trpí. Pacient tedy přichází do ambulance ve chvíli, kdy již známe diagnózu. Lékař tak může rovnou rozhodnout o léčbě a naplánovat zákrok. Pacient tímto procesem ušetří až 3 osobní návštěvy.
Vaše pracoviště je vybaveno nejmodernějšími diagnostickými a terapeutickými technologiemi pro léčbu srdečních arytmií. Kam to kardiologii posunulo?
Díky novým ablačním technologiím se nám podařilo zkrátit délku hospitalizace a zefektivnit její výsledek. Katetrizační ablace v dnešní době vyžaduje pouze dvoudenní hospitalizaci a celková doba pracovní neschopnosti je při nekomplikovaném průběhu po ablaci průměrně 5 dnů. Arytmologie jde mílovými roky vpřed a nás to tak neustále nutí k inovacím, ale to by nebylo možné, kdybychom nefungovali jako jeden organismus. I když umíme pracovat rychle a efektivně, snažíme se neustále pacienty motivovat k zamyšlení nad tím, jak pečovat o své zdraví i po provedené katetrizační ablaci. Velká část pacientů trpí obezitou, a tak se jim náš tým snaží pomoci i v oblasti nutriční terapie. Při léčbě obezity je už mýtus, že pacient musí omezit jídlo, naopak většina pacientů jí málo a jsou překvapeni, že naopak po návštěvě ambulance najednou nejsou schopni naplánovaný jídelníček ujíst. U nadměrné obezity jsme si schopni pomoci i farmakologicky novými moderními léky, takže výsledky jsou vidět během několika měsíců. Dělá nám radost, když pacient během 6 měsíců zhubne někdy i 15 kg a zlepší se kromě jeho kvality života i prognóza dalšího vývoje kardiovaskulárních onemocnění.

Kardiologie ale není jediný obor, kterému se věnujete…
Není, ale k těm ostatním oborům, jako je třeba fyzioterapie či robotická neurorehabilitace, nás dovedla právě léčba fibrilace síní. Tím, že jsme začali spolupracovat s neurovaskulárními centry v rámci léčby a odhalování asymptomatické fibrilace síní, jsme narazili na obrovský nedostatek následné péče o pacienty po cévní mozkové příhodě. Tito pacienti dostanou rychle akutní pomoc, ale následně po propuštění vzniká obrovský problém, jak má rodina o pacienty dál pečovat a kam se obrátit. Ambulantní systém péče o tyto pacienty nefunguje a není ani správně financován. Obrovská psychická i fyzická zátěž péče o tyto pacienty je přenesena na rodinu, která se někdy ocitá na okraji ekonomické pasti. Jednotlivé osudy, mnohdy velmi mladých lidí, nás vedly k otevření ambulantní neurorehabilitace. Jedná se o naprosto ojedinělý a unikátní koncept v České republice, který nabízí komplexní péči o pacienty se získaným poškozením centrálního nervového systému, jako je cévní mozková příhoda, kraniotraumata, a také péči o pacienty s amyotrofickou laterální sklerózou tzv. ALS, roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, nádory mozku aj. Tito klienti potřebují široké spektrum terapií – nejen fyzioterapii, ale i ergoterapii, logopedii, psychoterapii, nutriční terapii, robotickou terapii, včetně nejnovějších metod, jako je tDCS, biofeedback či telerehabilitaci. To vše máme teď pod hlavičkou NEURON CENTRA na jednom místě, pod jednou střechou, v prostorách brněnského CAMPUSU.
Jak nejčastěji probíhá den pacienta v takovém centru?
Každému klientovi nabízíme individuální terapeutický plán, který zahrnuje různé druhy terapie (např. hodina fyzioterapie, hodina ergoterapie a robotické terapie + psychoterapie či logopedie dle stanoveného terapeutického cíle.) Klienti u nás tráví min. 2–5 hodin denně. V průběhu terapií dbáme i na tolik potřebný odpočinek, který je vždy přizpůsoben potřebám každého klienta. Rodina si tak v průběhu terapie může např. vyřídit potřebné záležitosti na úřadech či v práci anebo si jen tak najít chvilku pro sebe a načerpat tolik potřebnou energii. Je pro nás důležitá nejen kvalita života našich klientů, ale i jejich rodinných příslušníků. Ale přestože máme k dispozici ty nejlepší terapie a technologie, na konci je vždy lidský příběh a člověk, který potřebuje pomoc. Uvědomit si, že pacient není jen diagnóza, ale je zapotřebí k němu přistupovat jako k celku s jeho jednotlivými starostmi, je v péči to nejdůležitější. Bohužel v dnešní moderní medicíně a nedostatku zdravotnických pracovníků mnohdy tato potřeba úplně zaniká, protože na ni není čas.
Děkujeme za rozhovor.
Text: redakce
Foto: Klára Bartheldi, Neuron Medical s.r.o.