Izrael má přezdívku „Startup Nation“. Považuje se za jedno z nejžhavějších center novátorství a moderních technologií na světě. Jsem rád, že Česká republika na izraelský ohlas se zájmem reaguje, a myslím, že v tomto směru stále existuje velký potenciál k dalšímu rozvoji spolupráce.
Stát Izrael je světovým lídrem v oblasti inovací a nových technologií. Jak hodnotíte česko-izraelské vztahy v oblasti výzkumu a vývoje?
Množství spolupráce mezi ČR a Izraelem mě těší. Ministerstvo školství ČR vybralo 6 projektů česko-izraelských týmů, kterým poskytne finance prostřednictvím programu INTER-EXCELLENCE. Projekty spadají do oblasti nanotechnologií, umělé inteligence nebo robotiky.
Technologická agentura ČR ve spolupráci se společností ISERD financovala v loňském roce dva projekty prostřednictvím programu DELTA 2, který podporuje aplikovaný výzkum – Mejzlik Propellers s izraelským leteckým průmyslem nebo Dekonta s Impertec Industries. IOCB a Weizmann Institute také pořádají pravidelnou letní školu zaměřenou na objevování léků.
Vývoj v oblasti zdravotnictví a farmacie v poslední době velmi pokročil a v ČR působí mnoho izraelských společností. Jak se v tomto směru vyvíjí obchodní spolupráce?
V prosinci 2019 provedla Klinika transplantační chirurgie IKEM vůbec první párovou výměnu ledvin mezi Českou republikou a Izraelem. Díky tomu dostali Izraelci a tři Češi novou šanci na lepší život.

mimořádný a zplnomocněný velvyslanec
Státu Izrael v České republice
V říjnu 2020 se virtuálně konalo 2. česko-izraelské inovační fórum o inteligentní zdravotní péči. Na jeho organizaci se podílely Ministerstvo zahraničních věcí a CISOK. Hlavním tématem byla digitalizace zdravotní péče a telemedicína, což jsou v době pandemie covidu-19 oblasti s velkým potenciálem. Bude zřízeno Česko-izraelské centrum pro inovace a partnerství, které začalo fungovat v květnu 2021. Centrum se bude soustřeďovat především na Smart Healthcare (chytrá zdravotní péče), konkrétně na diagnostiku a telemedicínu. Centrum bude umístěno v BEA Campus Olomouc. Také je zde třeba zmínit Tevu – farmaceutickou výrobu v Opavě s 1600 zaměstnanci.
Veškerá hospodářská činnost by měla být šetrná k životnímu prostředí. Jak se díváte na čistou (nízkoemisní) mobilitu a jaké jsou zkušenosti Izraele?
Týden EcoMotion spojuje přední světové společnosti, které jsou průkopníky v oblasti inteligentní mobility, se stovkami startupů, investorů, lídrů v oboru, tvůrců politik. Tato událost a komunita je pro Českou republiku určitě zajímavá, o čemž svědčí pravidelná účast společnosti ŠKODA AUTO DigiLab na této akci.
Další známou mezinárodní akcí je Smart Mobility Summit, který je plánován na listopad Summit poskytuje platformu pro řadu předních řečníků z celého světa, výstavu desítek izraelských startupů a síť v B2B umožňující více než 1 000 setkání v B2B mezi izraelskými a zahraničními společnostmi s udržitelnými inovativními řešeními. Společnost ŠKODA AUTO DigiLab začala na pražském výstavišti v Letňanech provozovat obzvláště inovativní rychlé nabíjecí stanice pro elektromobily poháněné systémem kinetické energie společnosti Chakratec. Spuštění nabíjecí stanice je první svého druhu ve východní Evropě a v České republice.
V podnikání bychom neměli zapomínat na kulturu. Probíhá spolupráce v oblasti kultury ještě dnes?
Navzdory náročné době pokračujeme v plánování kulturních aktivit. Příkladem je projekt Mysterious Bond (Záhadné pouto), který jsme vytvořili ve spolupráci s fakultou designu a umění na univerzitě v Plzni. Název projektu naznačuje důležitost vztahu mezi našimi dvěma zeměmi. Výsledkem spolupráce je výstava, která byla naposledy otevřena na Pražském hradě, a velmi poutavá kniha. Nyní bude výstava instalována v květnu na náměstí Míru. Kulturní výměna možná teď není tak intenzivní, ale rozhodně nezanikla.
Děkujeme za rozhovor.
Text: redakce
Foto: archiv izraelská ambasáda