Ing. Jindřich Ondruš, absolvent technické univerzity, pracovně působil ve veřejné správě a regionálním rozvoji Zlínského kraje. Valašsko je mu nejen místem života, ale i posláním z pohledu zachování lidových tradic, které se snaží udržovat z pozice ředitele muzea. Zasloužil se o rekonstrukci a znovuotevření ikonického Libušína na Pustevnách.
Vážený pane generální řediteli, ochraňovat historii lidového stavitelství a venkova je v digitální době záslužná činnost. Co spojuje všechna čtyři muzea a jakou inspiraci přinášíte návštěvníkům?
Muzea v přírodě nabízejí jiné možnosti než klasická kamenná muzea. Také proto se snažíme, aby u nás návštěvníci objevovali historii svých předků ne skrze digitální, ale skutečné prožitky – nejen to, co vidí, ale také skrze vůně, chutě, na dotek. Jedním z našich cílů je, aby si lidé nepředstavovali minulost jako romantickou pohádku, ale aby pochopili, že lidský život byl, je a bude postaven na stejných pilířích, jen je každá generace prožívá a naplňuje jiným způsobem. Doufáme, že prohlídka muzea a zkušenosti našich předků návštěvníky dokáží inspirovat i v současném životě, ať už v oblasti rodinných vztahů, vztahu k půdě jako živitelce či efektivního využívání přírodních zdrojů.
Heroickým činem se stala obnova ikonického Libušína na Pustevnách. V čem tkví její unikátnost a jak probíhala vědecká rekonstrukce národní kulturní památky?
Realizace obnovy v tak vysoké kvalitě nemá obdoby, jednalo se o největší vědeckou rekonstrukci v této době u nás. Maximální důraz byl kladen na tradiční ruční zpracování s přihlédnutím ke každému detailu. Navrátili jsme do objektu původní Jurkovičovy návrhy, ale také originální prvky dříve demontované a uložené v depozitáři. Prováděli jsme odborný dohled nad dodržováním tradičních stavebních postupů, zpracovali jsme unikátní výzkum barev a návrh barevného řešení.
Kultura žije a musí přinášet lidem pozitivní pocity. Kam směřuje muzejnictví a co nového připravuje Vaše instituce?
Muzea už dnes nejsou institucemi, kam návštěvníci chodí pouze „konzumovat“ historii a umění. Čím dál víc se dbá na to, aby se návštěvník stal jejich součástí a spolutvůrcem. Všechny naše organizační složky nyní pracují na tvorbě nových koncepcí prezentace sbírek a jejich interpretace. Spolupracujeme přitom s veřejností prostřednictvím kvantitativních i kvalitativních výzkumů, žádáme návštěvníky, aby nám dali zpětnou vazbu na to, co děláme. Během následujících pěti let plánujeme aktualizovat a rozšířit expozice ve všech našich muzeích. Hledáme přitom nová témata, relevantní pro současné návštěvníky, transferujeme nové objekty lidového stavitelství. Největším plánovaným projektem je výstavba nového areálu s názvem Kolibiska ve Valašském muzeu v přírodě.
foto: archiv NMvP