Byznys

Energetické úspory nám ušetří desítky milionů

Štítky:

Lenka Žlebková je absolventkou pražské VŠE, obor mezinárodní obchod se zaměřením na cestovní ruch. Ještě za studií zvládla dvě stáže – na École supérieure de commerce v Paříži zaměřenou na mezinárodní marketing a ve Spojených státech management trainee program v hotelovém řetězci Marriott. Hlavními etapami její kariéry byly pozice obchodní a marketingové ředitelky v President Hotel Prague, produktové manažerky a členky představenstva v CzechTourism i ředitelky v Prague Convention Bureau. V Kongresovém centru Praha byla nejprve od roku 2016 obchodní a marketingovou ředitelkou, od března 2020 je generální ředitelkou centra.

Několikaletý komplexní projekt energetických úspor letos korunovalo zahájení provozu vlastní střešní fotovoltaiky. Kongresovému centru Praha (KCP) pomůžou tato opatření s visačkou ČEZ ESCO ušetřit 50 milionů korun ročně. „Loni jsme díky kvalitně provedeným úsporným opatřením ušetřili o celou čtvrtinu více, než máme garantováno. Další výraznou úsporu zajistí výroba ve vlastní střešní fotovoltaické elektrárně. V našem případě skutečně platí, že co je ekologické, může být i ekonomické,“ říká Lenka Žlebková, generální ředitelka Kongresového centra Praha.

Nová fotovoltaika je na střeše a už vyrábí elektřinu. Jakou část Vaší spotřeby pokryje?
Vychází nám to asi na 10 procent naší roční spotřeby. Fotovoltaiku na střechu jsme plánovali už několik let. Chápeme to jako logický krok, protože tím navazujeme na komplexní projekt energetických úspor, který v Kongresovém centru Praha úspěšně běží už sedm let.

V čem kromě posílení energetické soběstačnosti je pro Vás instalace střešní fotovoltaiky výhodná?
Po důkladné úvaze jsme nakonec při výběru dodavatele fotovoltaiky upřednostnili model financování „Fotovoltaika za 1 Kč“. To nám umožnilo získat střešní elektrárnu bez jakékoli naší investice s tím, že náklady projektu nese dodavatel ČEZ ESCO. Budou pro nás elektrárnu i provozovat a my jim ji budeme splácet v ceně odebírané elektřiny.

Jak dlouho to bude trvat?
Smlouva je na 13 let a pak máme možnost elektrárnu za jednu korunu odkoupit a vyrábět si vlastní energii.

Kolik díky střešní fotovoltaice ušetříte ročně?
V loňských cenách to bylo asi šest milionů korun ročně. Do budoucna by to mohlo být ještě více.

Od roku 2016 proběhla v Kongresovém centru Praha řada energeticky úsporných opatření, která každoročně významně snižují náklady na energie. Jen v roce 2022 úspora přesáhla částku 50 milionů korun.

Jak už jste zmínila, v Kongresovém centru fandíte zeleným řešením dlouho, zdaleka nejde jen o letošní fotovoltaiku…
Máte pravdu. Náš technologicky unikátní projekt energetických úspor je jedním z vůbec největších svého druhu v Česku. Byl zahájen už za bývalých ředitelů KCP v roce 2016 a dnes musím říct, že to bylo skutečně prozíravé rozhodnutí. Vždyť do roku 2016 náklady na elektrickou energii, plyn a vodu spolkly každoročně téměř 74 milionů korun!

Co všechno bylo nutné změnit?
Modernizace se dotkla vytápění, vzduchotechniky, osvětlení i instalace kogenerace. Všechno dohromady si vyžádalo investici 135 milionů korun. Od začátku do toho s námi šla společnost ENESA ze skupiny ČEZ ESCO, která nám garantuje minimální roční úsporu 24 milionů korun. Kdybychom jí nedosáhli, rozdíl by nám dorovnal náš partner. Nebylo to ale potřeba.

Ušetřili jste tedy více?
Přesně tak. Jen za loňský rok jsme uspořili více než 50 milionů korun. Samozřejmě při přepočtu na loňské vysoké ceny energií, ale na tolik by nás prostě provoz centra bez úsporných opatření přišel. Za 7 let fungování projektu jsme snížili náklady na elektřinu o 53 %, plyn o 29 % a vodu o 19 %. Dosáhli jsme celkových úspor ve výši 209 milionů korun. To je obrovské číslo, už teď jde o více než 35procentní úsporu. Celková garantovaná úspora za 10 let existence projektu měla být nejméně 235 milionů korun a sníží spotřebu o 30 procent.

Znamenalo to i menší dopad provozu na životní prostředí? Jednoznačně! V posledních letech vidíme, jak jde dolů ekologická zátěž z provozu centra. Emise CO2 se dosud snížily o 72 000 tun. Jsme skutečně důkazem, že co je ekologické, může být i ekonomické.

Kdy jste si řekla, že to celé mělo smysl?
Myslím, že to bylo někdy v druhé polovině loňského roku v době českého předsednictví Rady Evropské unie, kdy se u nás konala řada oficiálních akcí. V tu chvíli si uvědomíte, jak centru prospěla energetická modernizace a jaký komfort díky tomu může poskytovat hostům, kteří nás mohli srovnávat s kongresovými budovami skutečně po celém světě. Ohlasy nás přesvědčily, že mnohaleté úsilí se vyplatilo.

Před nedávnem byly na stole plány na přístavbu centra. Je to pořád ještě aktuální a bude se i tady pamatovat na moderní energetiku?
Nová výstavní hala je klíčová nejen pro nás, ale pro rozvoj celého kongresového turismu v Praze. Během pandemie jsme výstavbu odložili a k plánům se nyní vracíme. Navýšení kapacity nám umožní dostat do Prahy nejprestižnější mezinárodní kongresy a akce, což kromě zvýšení tržeb KCP významně přispěje do veřejných rozpočtů a městské kasy. Naši kongresoví delegáti se do Prahy často a rádi vracejí jako turisté a na rozdíl od víkendových „pivních“ turistů u nás utrácejí násobně více. Podle žebříčku ICCA je Praha pátou nejatraktivnější kongresovou destinací na světě a naše hala nám pomůže udržet ji na špičce i dál. Hala je navíc navržena tak, aby splňovala certifikaci LEED Gold, což je nejvyšší standard udržitelnosti budov. Bude nejen energeticky úsporná, ale přínosná také pro Pražany. Součástí projektu je totiž revitalizace okolí Pankráckého náměstí. To by se mělo stát moderním žijícím prostorem, který spolu s nedalekým středověkým Vyšehradem přiláká lidi k příjemným procházkám a k aktivnímu trávení volného času.

Děkujeme za rozhovor.

Text: redakce

Foto: Kongresové centrum Praha

Similar Posts