Mgr. Pavel Drobil pochází z Moravskoslezského kraje, působil jako advokát, ministr životního prostředí a dnes je spoluvlastníkem a předsedou představenstva investiční skupiny ANACOT CAPITAL, která zahrnuje inovativní průmyslové firmy na Moravě. Podílí se na manažerském řízení skupiny a odborně se vyjadřuje k exportní problematice a vstupu do eurozóny.
Pane Drobile, jste investiční skupina, která řídí průmyslové firmy s vysokou přidanou hodnotou. Jaké jsou ideální podmínky pro řízení vašich firem a jak predikujete vývoj ekonomiky na mikroúrovni?
Ideální podmínkou pro řízení, ale i rozvoj našich společností je kurzová a komoditní stabilita a předvídatelnost. Bohužel nic z toho minulý rok neplatilo. Koruna, jako již zcela přežitá měna pro naše hospodářství, lítala ode zdi ke zdi (zejména v prvním pololetí roku) a stejně tak cena pro nás (skupinu ANACOT) důležité komodity – ropy, byla zralá pro psychiatra. Nicméně jsme vše ustáli, zvedli obrat, zisk i EBITDA skupiny a oproti očekáváním zažili zatím nejlepší rok v historii naší skupiny. Bylo to dáno ale zejména realizací již dříve procesně nastavených koncernových politik, jako jednotný nákup surovin, služeb a energií, koordinace obchodu jednotlivých firem a vytváření synergií v rámci naší skupiny a obchodních příležitostí a hlavně slušnou změnou v hlavách našich manažerů, kteří konečně pochopili, že hrají za celý koncern (nikoliv za jednotlivé firmy) a že nejsou odboráři.
Predikovat dnes vývoj ekonomiky v situaci, kdy nelze predikovat chování naší vlády ani v řádu hodin, natož měsíců, je obtížné, či spíš věštění z křišťálové koule a to já nedělám. Jen predikuji, že nenastal soumrak globalizace, jak jej někteří politici a komentátoři předjímali po vypuknutí pandemie ve světovém měřítku.
V loňském roce jste akvizicí rozšířili vaši skupinu. Máte další investiční chutě, nebo se soustředíte na stabilizaci?
Obojí, ale logicky o rozjednaných akvizicích nyní hovořit nemohu. Jen sdělím, že zůstáváme v průmyslu a (možná) opustíme hranice Moravy a ČR.
Velká část vaší produkce jde na export. Jak hodnotíte stabilitu české koruny a možný vstup do eurozóny?
Něco jsem k tomu již uvedl v odpovědi na první otázku. Dlouhodobě hodnotím měnovou politiku ČNB a z ní již jednoznačně plynoucí nestabilitu a nepředvídatelnost chování kurzu koruny jako brzdu rozvoje naší země. Jsem proto jednoznačným zastáncem vstupu do eurozóny, tedy přijetí eura, a to pokud možno včera.
Pokud vím, jste silně proinovativní a sázíte na spolupráci s vysokými školami. Daří se vám realizovat inovativní projekty a jste připraveni na kooperace v rámci výroby?
Spolupracujeme s VŠB-TU Ostrava a v inovacích vidíme cestu ke zvyšování přidané hodnoty práce našich fi rem. Spolu s VŠB-TU Ostrava jsme např. řešili konkrétní projekt pro světového výrobce cukrovinek atp. Jsou to řešení, která nás posouvají z role výrobce polotovarů k výrobě finálních produktů a jejich montáži.
Vlastní kooperace, pokud myslíte s ostatními firmami, jsou u nás trochu problémem, neboť náš byznys je tzv. certifikovaný, a tudíž můžeme kooperovat pouze se subjekty, které certifikuje náš klient.
text: redakce
foto: archiv ANACOT CAPITAL a.s.